1. Eshop
  2. Emisní plán 2019
  3. Sada dvou dukátů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická …
Zpět

Sada dvou dukátů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická proof

Cena (včetně DPH)
14 450 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41901-651
Sběratelská série


Královské dvojice

Po emisi věnované Jiřímu z Poděbrad a Johaně z Rožmitálu vzdává sada dvou zlatých dukátů České mincovny z cyklu Královské dvojice hold Karlu IV. a Anně Svídnické.

První manželkou Otce vlasti se stala Blanka z Valois. Mladík ji miloval skutečnou romantickou láskou a měli spolu dvě dcery. Když ale královna zemřela, byl Karel nucen oženit se podruhé. Anna Falcká mu sice povila vytouženého syna, ale chlapec se nedožil ani dvou let a na onen svět ho brzy následovala i jeho matka. Necelé čtyři měsíce po Annině smrti se Karel oženil znovu. Jeho vyvolené Anně Svídnické bylo teprve čtrnáct let a původně byla zaslíbena jeho zemřelému synovi. Třetí manželka zajistila Otci vlasti vliv nad Slezskem, porodila mu další dceru a konečně také mužského dědice – budoucího krále Václava IV. Otcovo přání pokřtít chlapce jménem Václav mělo své důvody – sám byl tímto jménem pokřtěn, byl velkým obdivovatelem odkazu svatého Václava a v neposlední řadě chtěl zdůraznit, že rod Lucemburků navazuje na českou dynastickou tradici. Po smrti Anny Svídnické se Karel IV. oženil ještě jednou. S Alžbětou Pomořanskou zplodil dalšího syna, jehož jméno vstoupilo do dějin – Zikmunda Lucemburského.

Detaily tváří panovnického páru na společné averzní straně dukátů jsou doplněny siluetami dvou postav v pozadí, které připomínají Karlovy předešlé manželky – Blanku z Valois a Annu Falckou,“ vysvětluje autor cyklu akademický sochař Michal Vitanovský. Reverzní strana dukátu věnovaného panovníkovi předkládá polopostavu Karla IV. s odznaky moci a opisem POCHÁZÍME ZE STARÉHO RODU KRÁLŮ ČESKÝCH, který je úryvkem z královy autobiografie VITA CAROLI. Reverzní strana královnina dukátu je věnována okamžiku křtu jejího syna. Výjev z náboženského obřadu je doplněn opisem CÍSAŘOVNA ANNA – MATKA NÁSLEDNÍKA TRŮNU a letopočtem narození Václava IV. 1361.

Součástí dvojice dukátů je elegantní dřevěná krabička, jejíž víčko zdobí šachové figurky symbolizující krále a královnu. V balení najdete také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.
 

Materiál
Zlato
Váha
6,98 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
41901-651
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna