Sada dvou dukátů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická proof

Sada dvou dukátů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
300 ks

Královské dvojice

Po emisi věnované Jiřímu z Poděbrad a Johaně z Rožmitálu vzdává sada dvou zlatých dukátů České mincovny z cyklu Královské dvojice hold Karlu IV. a Anně Svídnické.

První manželkou Otce vlasti se stala Blanka z Valois. Mladík ji miloval skutečnou romantickou láskou a měli spolu dvě dcery. Když ale královna zemřela, byl Karel nucen oženit se podruhé. Anna Falcká mu sice povila vytouženého syna, ale chlapec se nedožil ani dvou let a na onen svět ho brzy následovala i jeho matka. Necelé čtyři měsíce po Annině smrti se Karel oženil znovu. Jeho vyvolené Anně Svídnické bylo teprve čtrnáct let a původně byla zaslíbena jeho zemřelému synovi. Třetí manželka zajistila Otci vlasti vliv nad Slezskem, porodila mu další dceru a konečně také mužského dědice – budoucího krále Václava IV. Otcovo přání pokřtít chlapce jménem Václav mělo své důvody – sám byl tímto jménem pokřtěn, byl velkým obdivovatelem odkazu svatého Václava a v neposlední řadě chtěl zdůraznit, že rod Lucemburků navazuje na českou dynastickou tradici. Po smrti Anny Svídnické se Karel IV. oženil ještě jednou. S Alžbětou Pomořanskou zplodil dalšího syna, jehož jméno vstoupilo do dějin – Zikmunda Lucemburského.

Detaily tváří panovnického páru na společné averzní straně dukátů jsou doplněny siluetami dvou postav v pozadí, které připomínají Karlovy předešlé manželky – Blanku z Valois a Annu Falckou,“ vysvětluje autor cyklu akademický sochař Michal Vitanovský. Reverzní strana dukátu věnovaného panovníkovi předkládá polopostavu Karla IV. s odznaky moci a opisem POCHÁZÍME ZE STARÉHO RODU KRÁLŮ ČESKÝCH, který je úryvkem z královy autobiografie VITA CAROLI. Reverzní strana královnina dukátu je věnována okamžiku křtu jejího syna. Výjev z náboženského obřadu je doplněn opisem CÍSAŘOVNA ANNA – MATKA NÁSLEDNÍKA TRŮNU a letopočtem narození Václava IV. 1361.

Součástí dvojice dukátů je elegantní dřevěná krabička, jejíž víčko zdobí šachové figurky symbolizující krále a královnu. V balení najdete také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
41901-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
20 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...