Sada dvou dukátů Královské dvojice - Vratislav II. a Svatava Polská proof

Sada dvou dukátů Královské dvojice - Vratislav II. a Svatava Polská proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
300 ks
Cena
18 490 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Královské dvojice

Čtvrtá sada dvou zlatých dukátů z cyklu České mincovny Královské dvojice, který vzdává hold významným historickým párům, je věnována Vratislavu II. a Svatavě Polské.

Dne 15. června 1085 se Čechové dočkali historického úspěchu – přemyslovský kníže Vratislav II. se stal prvním českým králem Vratislavem I. Tímto nedědičným titulem se mu císař Svaté říše římské Jindřich IV. odvděčil za věrnost a čest, které v časech, kdy bylo spojenectví na prodej, nebyly pravidlem. Vratislav stál po Jindřichově boku na bitevním i politickém kolbišti, a to i ve chvílích, kdy mu žádný jiný přítel nezbyl. Podporoval ho zejména v boji o investituru, ve kterém se rozhodovalo o tom, jestli může církevní hodnostáře jmenovat světský panovník či papež. Vratislavova třicetiletá vláda se nesla ve znamení růstu prestiže a moci českého státu, ale po jeho smrti se mezi Přemyslovci rozhořel svár. Královna vdova Svatava Polská se tehdy opakovaně pokoušela o smír mezi svými potomky – následníky trůnu. Někdy byla úspěšná, jindy ne, ale i díky ní přečkala dynastie Přemyslovců obtížné období mocenské nestability,“ vysvětluje znalec české historie Michal Vitanovský.

Právě mírovým snahám je věnována reverzní strana královnina dukátu – Svatava na ní drží od sebe postavy s výhružně tasenými meči. Při tvorbě reverzní strany králova dukátu, která předkládá Vratislava s korunou, žezlem, praporcem a štítem normanského typu, se ak. soch. Michal Vitanovský inspiroval dobovými denáry a historickou freskou ze znojemské rotundy. Averzní strana, která je oběma dukátům společná, nese dvojportrét královského páru. „Historické zobrazení královny Svatavy se nedochovalo, a jediným vodítkem se tak stal značný věkový rozdíl manželů. Pokud jde o životní data, jisté jsou jen letopočty úmrtí,“ dodává medailér.

Dvojice ražeb je uložena do elegantní dřevěné krabičky, jejíž víčko zdobí osobnosti krále a královny symbolizované šachovými figurkami. Součástí balení je také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42101-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
20 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...