Sada dvou stříbrných medailí T. G. Masaryk a M. R. Štefánik proof

Sada dvou stříbrných medailí T. G. Masaryk a M. R. Štefánik proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2015
Emisní náklad
800 ks

Popis produktu

Den vzniku Československa, tedy 28. říjen 1918, byl snad nejvýznamnějším milníkem dějin našeho národa. Po několika staletích sepjetí s habsburskou monarchií tehdy vznikl moderní stát. Česká mincovna spolu se slovenskou Mincovnou Kremnica jako připomínku této události připravily vskutku mimořádnou emisi – sadu dvou stříbrných medailí věnovanou dvěma velkým osobnostem, které se zasadily o konec Rakouska-Uherska a vznik československého státu – Tomáši Garrigue Masarykovi a Milanu Rastislavu Štefánikovi.

M. R. Štefánik, hlavní iniciátor vzniku Československé národní rady, během svého pobytu ve Francii připravil T. G. Masarykovi půdu pro vyjednávání s nejvyššími představiteli vlády o osamostatnění Čechů a Slováků. O totéž se Štefánik zasazoval také svou naléhavou podporou v řadě dalších zemí. T. G. Masaryk, vedoucí představitel československého zahraničního odboje, pak v polovině roku 1918 získal od mocností Dohody příslib uznání nezávislosti pro českou a slovenskou zemi a ustanovil v Paříži prozatímní československou vládu. České politické strany mezitím vytvořily Národní výbor, jenž 28. října 1918 ve spolupráci s představiteli zahraničního odboje vydal historicky první zákon o zřízení samostatného státu československého. Kontinuita tohoto státu definitivně zanikla až roku 1993, kdy došlo k rozdělení tehdejší federace na dva samostatné, nicméně navždy historicky, ideově a kulturně spjaté státy – Českou a Slovenskou republiku.

Sada medailí z ryzího stříbra ve špičkové kvalitě proof  je uložena do dřevěné etuje, kterou krášlí vkusné tematické gravírování, a představuje tak honosný obal pro dva výjimečné numismatické skvosty.

Medaili T. G. Masaryka od České mincovny připravil výtvarník Martin Dašek. Jeho smysl pro detail se zrcadlí nejen ve zdařilém portrétu „tatíčka“ Masaryka na averzu medaile, ale rovněž ve zpracování motivu rozpadu monarchie na reverzu, který kompozičně doplňuje nápis SEN NÁRODŮ SE STAL SKUTEČNOSTÍ.

Další originální pohled na téma rozbití Rakouska-Uherska nabízí reverz druhé medaile v sadě, která vznikla v režii Mincovny Kremnica a nadaného medailéra Štefana Novotného. Její averzní strana je pak věnována znamenitému portrétu M. R. Štefánika.

Doplňte svou sbírku exkluzivní kolekcí s oblíbenou vlasteneckou tematikou. Krásná sada s velkým myšlenkovým přesahem se stane také originálním a hodnotným dárkem pro vaše blízké nebo obchodní partnery.

Specifikace

Číslo
41524-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek/Štefan Novotný
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek/Štefan Novotný
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
58 g
Průměr
40 mm
Balení
Dřevěná etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...