Sada dvou stříbrných mincí - Bitva o Británii proof

Sada dvou stříbrných mincí - Bitva o Británii proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2020
Emisní náklad
2000 ks
Cena
3 490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bitva o Británii

U příležitosti 80. výročí bitvy o Británii vychází česko-britská sada dvou stříbrných mincí. Po sadě, která v roce 2018 připomněla 100. výročí založení RAF, jde o druhou spolupráci britské Královské mincovny The Royal Mint a České mincovny, která je jejím oficiálním partnerem.

Bitva o Británii měla být pouhou předehrou k obojživelné invazi vojsk Třetí říše na britské ostrovy, ale nakonec se stala největší leteckou bitvou v dějinách. Bombardéry Luftwaffe, které dostaly za úkol rozvrátit námořní zásobování a zlomit obyvatelstvo Velké Británie, dnem i nocí devastovaly klíčovou infrastrukturu a terorizovaly nevinné civilisty. Do cesty se jim však postavilo Královské letectvo RAF. Přestože Britové měli k dispozici vynikající techniku, nedostávalo se jim zkušených pilotů. V nejtěžší hodině jim proto na pomoc přispěchali letci ze všech koutů planety – Poláci, Novozélanďané, Kanaďané, … a také desítky Čechoslováků, kteří po rozpadu Československa a zřízení protektorátu hledali cestu, jak by mohli se zlem nacistické říše bojovat v zahraničí. Vyznamenali se v průběhu bitvy o Británii i celé druhé světové války a ostrované se dnes nezdráhají přiznat, že bez slovanského hrdinství by tu jejich země už nemusela být. Odvaha členů našich posádek byla o to větší, že v případě sestřelení a zajetí nebyli, na rozdíl od ostatních letců, pokládáni za válečné zajatce, ale – coby občané Německem ovládaného Protektorátu – za velezrádce. Přesto se do služeb Royal Air Force přihlásily dva tisíce mužů a žen…

Reverzní strana mince Královské mincovny, jejímž autorem je výtvarník Gary Breeze, předkládá charakteristický válečný výjev – piloti RAF spěchají ke svým strojům, aby odrazili další z útoků nacistické Luftwaffe. Averzní strana mince pak náleží atributům Velké Británie – tj. nominální hodnotě 2 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Reverzní straně mince České mincovny, která je dílem medailéra Luboše Charváta, vévodí stíhací letoun Hurricane s československou imatrikulací, který útočí na nacistické bombardéry Heinkel. Britskou půdu pod nimi symbolizuje perspektivně vyobrazený znak 310. perutě RAF. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Komplet dvou mincí je uložen do tematické plechové etue ozdobené britskou vlajkou.

Poznámka: Britské mince s ročníkem 2020 byly vyraženy exkluzivně pro Českou mincovnu. Samostatně se do volného prodeje nedostanou – ani v České republice, ani ve Velké Británii.

Specifikace

Číslo
75813-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD/ 2 GBP
Autor averzu
/ Jody Clark
Autor reverzu
/ Gary Breeze
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
62,31 g
Průměr
37 mm
Balení
Plechová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...