Sada dvou stříbrných mincí Zlatá růže od papeže proof

Cena (včetně DPH)
2 480 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75419-717


Zlatá růže je unikátním posvěceným klenotem vyrobeným z ryzího zlata, který papež uděluje jako zvláštní vyznamenání a vyjádření přízně Svatého stolce. Dvojice stříbrných mincí zkrášlených selektivním pozlacením připomíná dvě takové růže, které najdeme na území České republiky.

V současnosti jsou zlatými růžemi oceňována především jedinečná náboženská místa. To je i případ Velehradské baziliky (proslulého poutního místa, které je součástí prastarého cisterciáckého kláštera), jejíž význam vyzdvihl papež Jan Pavel II. Zlatou růží se může pyšnit pouhých šest dalších bazilik na celém světě. V minulosti však byli zlatými růžemi obdarováváni především mimořádně zbožní lidé. Podle některých pramenů lze tuto tradici vystopovat až do časů Karla Velikého na přelomu 8. a 9. století. O tisíc let později – v 19. století – byla zlatou růží vyznamenána rakouská císařovna Marie Anna Savojská, manželka Ferdinanda I. Dobrotivého. Panovnický pár měl vřelý vztah k českým zemím, obzvláště k Praze, a v roce 1874 císařovna svou růži odkázala katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Unikátní empírový klenot je dodnes součástí Svatovítského pokladu.

Medailérka Mária Filová, DiS., autorka pamětní sady, věnovala reverzní strany mincí dvěma svatostánkům. Čelní pohledy na Velehradskou baziliku a Svatovítskou katedrálu doplňují papežské růže, které se nacházejí v jejich držení. Od zbytku reliéfu jsou růže odlišeny atraktivním selektivním pokovením ryzím zlatem. Averzní strany pak náleží nezbytným náležitostem ostrova Niue, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD). Kompozici averzních stran doplňují ještě dekorativní prvky charakteristické pro obě náboženské stavby.

Sada je uložena do luxusní dřevěné etue spolu s ilustrovaným certifikátem pravosti.
 

Materiál
Stříbro
Váha
20 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
30 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mária Filová
Autor reverzu
Mária Filová
Číslo
75419-717
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
říjen 2018
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD