Sada dvou stříbrných mincí Zlatá růže od papeže proof

Sada dvou stříbrných mincí Zlatá růže od papeže proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2018
Emisní náklad
500 ks

Popis produktu

Zlatá růže je unikátním posvěceným klenotem vyrobeným z ryzího zlata, který papež uděluje jako zvláštní vyznamenání a vyjádření přízně Svatého stolce. Dvojice stříbrných mincí zkrášlených selektivním pozlacením připomíná dvě takové růže, které najdeme na území České republiky.

V současnosti jsou zlatými růžemi oceňována především jedinečná náboženská místa. To je i případ Velehradské baziliky (proslulého poutního místa, které je součástí prastarého cisterciáckého kláštera), jejíž význam vyzdvihl papež Jan Pavel II. Zlatou růží se může pyšnit pouhých šest dalších bazilik na celém světě. V minulosti však byli zlatými růžemi obdarováváni především mimořádně zbožní lidé. Podle některých pramenů lze tuto tradici vystopovat až do časů Karla Velikého na přelomu 8. a 9. století. O tisíc let později – v 19. století – byla zlatou růží vyznamenána rakouská císařovna Marie Anna Savojská, manželka Ferdinanda I. Dobrotivého. Panovnický pár měl vřelý vztah k českým zemím, obzvláště k Praze, a v roce 1874 císařovna svou růži odkázala katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Unikátní empírový klenot je dodnes součástí Svatovítského pokladu.

Medailérka Mária Filová, DiS., autorka pamětní sady, věnovala reverzní strany mincí dvěma svatostánkům. Čelní pohledy na Velehradskou baziliku a Svatovítskou katedrálu doplňují papežské růže, které se nacházejí v jejich držení. Od zbytku reliéfu jsou růže odlišeny atraktivním selektivním pokovením ryzím zlatem. Averzní strany pak náleží nezbytným náležitostem ostrova Niue, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD). Kompozici averzních stran doplňují ještě dekorativní prvky charakteristické pro obě náboženské stavby.

Sada je uložena do luxusní dřevěné etue spolu s ilustrovaným certifikátem pravosti.
 

Specifikace

Číslo
75419-717
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Mária Filová
Autor reverzu
Mária Filová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
20 g
Průměr
30 mm
Balení
Dřevěná etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...