Zlatá mince Patroni - Svatý Florián proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Florián proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2018
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni

Patron je světec, apoštol nebo mučedník, který je považován za nebeského představitele určitého řemesla, zaměstnání či činnosti. Ty nejznámější patrony, kteří bezpečně vedou naše kroky, bude postupně představovat nová řada zlatých minimincí České mincovny. Jako první přichází svatý Florián.

Svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – hasičů, kovářů, kominíků, pekařů, hrnčířů a mnoha dalších. Jeho sochy se budovaly na ochranu proti požárům, suchu a neúrodě, ale také povodním. V ikonografii je obvykle znázorňován ve zbroji římského důstojníka s nádobou na hašení a hořící budovou. Oheň a voda symbolizují jak jeho povolání, tak jeho mučednickou smrt. Florián velel jednotce legionářů, bojovníků s ohněm. Bylo to za časů císaře Diokleciána, urputného pronásledovatele křesťanů, ke kterým Florián patřil. Za to, že neohroženě vystoupil na podporu uvězněných souvěrců a odmítal se vzdát Krista, byl nejprve krutě mučen a poté odsouzen k smrti. Podle jedné legendy měl být upálen na hranici, ale protože se radoval, že jeho popel a kouř vystoupají k Bohu, jeho věznitelé mu na krk uvázali mlýnský kámen a svrhli ho do řeky Emže. Říká se, že Floriánova nádoba proto neobsahuje jenom vodu k hašení požárů, ale také lásku k hašení lidské nenávisti: „Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián.“

Autorem mince věnované svatému Floriánovi je nadaný mladý medailér David Kružliak. Reverzní stranu věnoval charakteristickému vyobrazení patrona v uniformě starověkého vojáka s praporcem, na kterém je kříž, a vědrem, kterým hasí hořící budovu. Česko-anglický opis uvádí světcovo jméno: SV. FLORIÁN – ST. FLORIAN. Averzní strana pak náleží atributům ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., rok vydání 2018 a nominální hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Zlaté mince jsou uložené do atraktivního dvojjazyčného balení, které představuje patrona coby ochránce. Poslouží jako talisman pro štěstí, dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75407-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...