Sada dvou stříbrných uncových investičních mincí Český lev 2018 reverse proof/stand

Sada dvou stříbrných uncových investičních mincí Český lev 2018 reverse proof/stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2018
Emisní náklad
2000 ks
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Český lev 2018

Investiční mince, jak jejich název napovídá, imponují především investorům, kteří vědí, že promyšlené portfolio se neobejde bez drahých kovů. Čeští lvi – investiční mince České mincovny emitované v zahraniční licenci – se však mohou pochlubit ještě uměleckou a sběratelskou hodnotou. Právě proto vznikla mimořádná sada dvou uncových stříbrných mincí, která představuje originální přírůstek do numismatické sbírky i hodnotný dárek.

První ražba v sadě má podobu klasické investiční mince Český lev vyražené v kvalitě „standard“. Druhá ražba je pak speciální mincí vydanou u příležitosti roku 2018, kdy slavíme 100 let od založení Československa a čtvrtstoletí od vzniku České republiky. V našich životech se s podobně významným jubileem setkáme jen stěží, a tak tato speciální mince dostala mimořádný kabátek – její reliéf byl upraven a vyražen v unikátním provedení „reverse proof“. Tato kvalita je opakem běžného provedení „proof“ – vyznačuje se matnou mincovní plochou a zrcadlově lesklým reliéfem. Jedná se o první ražbu tohoto typu, která se dostala do nabídky České mincovny!

Neobyčejný vlastenecký motiv rubových stran mincí má silnou vazbu k naší státnosti – předkládá dvouocasého lva, který vleže střeží Svatováclavskou korunu a plamennou svatováclavskou orlici na štítu. Rub mince v provedení „reverse proof“ navíc nese dvojici lipových ratolestí a upravenou okružní kompozici. Okružní kompozicí a lipovými ratolestmi se od sebe liší rovněž lícové strany dvojice mincí. Nesou však společné atributy ostrova Niue (portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD)), který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí. Reliéf obou ražeb je dílem Asamata Baltaeva, DiS., který se inspiroval původní kresebnou předlohou Jaroslava Bejvla.

Nedílnou součástí sady mincí je speciální číslované balení. Každý Čech ví, že dominantním heraldickým zvířetem České republiky je dvouocasý lev. Víte ale, jak se tato exotická šelma dostala do znaku země v srdci Evropy? Pravděpodobně nejznámějším příběhem o původu našeho národního symbolu je pověst o Bruncvíkovi, bájném knížeti, který se vydal do světa, aby hledal čest a slávu. Když jeho loď ztroskotala u břehů daleké Afriky, pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Vděčný lev ho od té doby následoval a zažili spolu mnohá dobrodružství… U příležitosti 100. výročí založení Československa a 25. výročí vzniku České republiky převedl medailér Asamat Baltaev tuto starou českou báji do jedinečné komiksové podoby.

Mimořádná „reverse proof“ edice mince Český lev s designem upraveným pro rok 2018 vychází v celkovém nákladu 3000 kusů. Prvních 1000 kusů bylo uloženo v číslovaném balení, další 2000 kusů jsou součástí speciální číslované sady spolu s mincí kvality „standard“.

Specifikace

Číslo
75483-759
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD + 2 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...