Sada dvou tolarů Královské dvojice - Vladislav II. a Judita Durynská proof

Sada dvou tolarů Královské dvojice - Vladislav II. a Judita Durynská proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
únor 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
3 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Královské dvojice

Třetí sada dvou stříbrných tolarů z cyklu České mincovny Královské dvojice, který vzdává hold významným historickým párům, je věnována Vladislavu II. a Juditě Durynské.

Vladislav II.
byl přemyslovský kníže, který dostal českou zemi do povědomí Evropy. Byl zkušeným válečníkem, a když přislíbil císaři Svaté říše římské pomoc v boji proti severoitalským městům v čele s Milánem, který pak slavně dobyl, vysloužil si za to královskou korunu. Vladislav se tak stal teprve druhým českým králem v historii, i když tento titul nebyl dědičný. Prvním českým králem, kterému se podařilo zajistit královský titul i pro své potomky, byl Vladislavův syn Přemysl Otakar I. Matkou Přemysla byla Vladislavova druhá manželka Judita Durynská. Kronikář Vincentius popisuje královnu jako „paní znamenité krásy, ducha neobyčejného a téměř mužského, mysli smělé a podnikavé, milovnici nauk a literatury, zběhlé i v řeči latinské a ve věcech politických“. Judita se naučila česky, neváhala svého muže zastupovat ve státnických záležitostech a stala se zakladatelkou řady významných staveb.

„Králova reverzní strana se soustřeďuje na získání královské koruny z rukou císaře Fridricha Barbarossy. Skutečnost, že šlo o politický akt představující odměnu pro loajálního spojence, je vyjádřena umístěním hlavních postav do pozadí a absencí dvořanů, které zastupuje jen dvojice rytířů. Místo konání korunovace připomíná městský znak Řezna. Královnina reverzní strana pak zdůrazňuje její pozoruhodné zakladatelské aktivity, které bývaly ve středověku vyhrazeny spíše mužům. Jde o první kamenný most v Praze a klášter benediktinek v Teplicích. Ten byl pro Juditu zřejmě velmi důležitý a předpokládá se, že v něm byla pohřbena,“
vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský. „Společná averzní strana s tvářemi Vladislava II. a Judity Durynské se neopírá o jejich historická zpodobnění – ta se totiž nedochovala. V typech tváří jsou proto zachyceny charakteristické vlastnosti páru, a to Vladislavova bojovnost a Juditina kultivovanost. V případě krále je k dispozici alespoň jeden autentický detail – totiž že byl bezvousý, což dokládají jeho denáry,“ dodává autor stříbrných tolarů. Královskou dvojici dále identifikují erby – durynský lev a přemyslovská orlice.

Dvojice pamětních medailí je uložena do elegantní dřevěné krabičky, jejíž víčko zdobí osobnosti krále a královny symbolizované šachovými figurkami. Součástí balení je také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42002-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
58 g
Průměr
40 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...