Sada oběžných mincí 2019 - 20 Kč Rok měny stand

Sada oběžných mincí 2019 - 20 Kč Rok měny stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2019

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Roky 2018 a 2019, kdy Česká republika slaví 100. výročí vzniku Československé republiky a její měny, se Česká národní banka rozhodla oslavit mimořádným způsobem. Vedle pamětních mincí ze zlata a stříbra připravila hned šest speciálních variant oběžných dvacetikorun.

Trojice mincí vyražených v roce 2018 nese portréty zakladatelů republiky Tomáše Garrigue Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Mince s letopočtem 2019 jsou pak ozdobeny portréty nejvýznamnějších meziválečných finančníků Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše. To vše v podání akademického sochaře Vladimíra Oppla, autora klasické dvacetikoruny se svatým Václavem.

Není příliš pravděpodobné, že se tyto dvacetikoruny jednoho dne objeví v našich peněženkách. Kdo je chtěl získat, musel osobně navštívit jednu z poboček České národní banky (v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Plzni a Českých Budějovicích) a vystát několikahodinovou frontu. Zájem Čechů o drobnou památku na významná jubilea byl enormní a někteří neváhali před pobočkami ČNB v sychravém počasí stanovat, aby se ujistili, že se na ně dostane. Každý zájemce měl navíc nárok na pouhé tři mince od každého ze šesti motivů, přičemž celkový emisní náklad čítal šestkrát 200 tisíc kusů.

Z důvodu enormního zájmu vychází šestice mincí v provedení standard také v podobě ucelené sady, kterou pro Českou národní banku vyrobila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
41909-080
Emitent
Česká národní banka
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Váha
70 g
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...