Sada oběžných mincí 2019 Pardubický kraj stand
Sada oběžných mincí 2019 Pardubický kraj stand
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
Kraje
Tradiční sada oběžných mincí České mincovny a České národní banky ze série, která postupně připomíná naše regiony, je v roce 2019 věnována četným lákadlům Pardubického kraje.
Pardubický kraj se rozprostírá ve východní části Čech, ale zahrnuje také severozápadní okraj historického území Moravy. Oplývá řadou přírodních krás a pamětihodností. Zámek Litomyšl s bohatou sgrafitovou výzdobou je rodištěm Bedřicha Smetany a ve věži kostela svatého Jakuba Většího se pro změnu nachází rodná světnička Bohuslava Martinů. Zatímco zřícenina hradu Košumberk hostila českobratrskou školu, kde studoval Albrecht z Valdštejna, zřícenina hradu Kunětická Hora sloužila husitům, Pernštejnům i pohádkovému kouzelníkovi Rumburakovi… Kraj se může pochlubit také jedinečnými regionálními tradicemi – výrobou pardubického perníku a chovem starokladrubského koně. Další světoznámou tradicí spojenou s koňmi je Velká pardubická – nejobtížnější dostihový závod kontinentální Evropy.
Averzní straně pamětního žetonu, jehož autorkou je Ludmila Kodytková, DiS., vévodí Zelená brána – dominanta pardubického opevnění, které dala jméno charakteristická měděná střecha. Reverzní strana žetonu předkládá znak pardubického kraje, gotický kostel svatého Bartoloměje s neobvyklým barokním mostem a dům ze skanzenu Veselý kopec, který nabízí pohled do vesnické historie. V sadě oběžných mincí pochopitelně nemůže chybět oběživo – konkrétně šestice kovových platidel s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, která byla vyražena v roce 2019 a nikdy neprošla oběhem. To vše je uloženo do tematického balení v podobě česko‑anglické knížečky, která slovem i obrazem připomíná zajímavé pamětihodnosti kraje.
Sadu věnovanou Pardubickému kraji si můžete uložit do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.
Oprava: Balení sady uvádí nesprávnou informaci – chov starokladrubského koně není zařazen na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Za chybu se omlouváme.