Sada oběžných mincí 2020 ME ve fotbale stand

Sada oběžných mincí 2020 ME ve fotbale stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2020
Emisní náklad
2400 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Ročníková sada oběžných mincí Mistrovství Evropy ve fotbale 2020

Tato tematická sada oběžných mincí byla připravena s předstihem, a tak vychází i přesto, že konání očekávaného sportovního svátku bylo odloženo kvůli koronavirové pandemii. Jako poděkování všem, kteří proti zákeřné nemoci bojují, věnuje Česká mincovna část výtěžku z každé prodané sady Českému červenému kříži. Chcete přispět více, a poděkovat tak Červenému kříži za to, co pro nás všechny dělá? Můžete tak učinit zde.

Mimořádná sada oběžných mincí České mincovny a České národní banky se sportovní tematikou je v roce 2020 věnována mistrovství Evropy ve fotbale, které se však nakonec nekonalo.

Fotbalové mistrovství Evropy mělo premiéru v roce 1960 ve Francii a od té doby se hraje každé 4 roky v různých zemích světadílu. Rok 2020 měl být pro tento sportovní svátek mimořádný – protože šampionát slaví 60. „narozeniny“, jeho 16. ročník měly hostit stadiony dvanácti měst ve všech koutech Evropy: Wembley Stadium (Londýn, Anglie), Allianz Arena (Mnichov, Německo), Stadio Olimpico (Řím, Itálie), Olympic Stadium (Baku, Ázerbájdžán), Krestovsky Stadium (Petrohrad, Rusko), Puskás Aréna (Budapešť, Maďarsko), Arena Națională (Bukurešť, Rumunsko), Aviva Stadium (Dublin, Irsko), Parken Stadium (Kodaň, Dánsko), Hampden Park (Glasgow, Skotsko), San Mamés (Bilbao, Španělsko) a Johan Cruyff Arena (Amsterdam, Nizozemsko). Bohužel se tak nestalo – mistrovství muselo být zrušeno kvůli koronavirové pandemii, která na začátku roku 2020 zachvátila celý svět a vyžádala si přísná karanténní opatření. Fanoušci si však nemusejí zoufat – jakmile nebezpečí pomine, fotbalová elita se znovu sejde…

Sada ukrývá šest oběžných mincí s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, které byly vyraženy v roce 2020 a neprošly oběhem. Dalším dílem skládanky je speciální pamětní žeton medailéra Petra Patky, DiS. Zatímco averzní strana žetonu předkládá dynamickou figuru fotbalisty doplněnou výčtem dvanácti hostitelských měst, reverzní strana nese fotbalový míč, do kterého jsou vepsány názvy všech hostitelských zemí. Zvláštní pozornost je věnována anglickému Londýnu, kde se měl konat finálový zápas, a reverzu proto vévodí ještě ikonický Big Ben. To vše je uloženo do speciálního balení, které připomíná jednotlivé stadiony šampionátu.

Nenechte si ujít originální upomínku na fotbalový svátek, který se nakonec nekonal!

Specifikace

Číslo
42010-080
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
88 CZK
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
50,32 g
Balení
Blistr
Česká mincovna
Loading...