Sada oběžných mincí 2022 Česká republika stand

Sada oběžných mincí 2022 Česká republika stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
5000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Ročníková sada oběžných mincí České republiky

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení s motivy České republiky. Ani rok 2022 není výjimkou.

S kovovými platidly přicházíte do styku téměř každý den, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf? Korunová mince nese Svatováclavskou korunu a dvoukoruna předkládá gombík – tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. Mince s vyššími nominálními hodnotami pak patří architektuře České republiky. Pětikoruna připomíná legendární Karlův most přes řeku Vltavu. Desetikoruna patří Petrovu – tedy panoramatu brněnské katedrály svatého Petra a Pavla. Dvacetikoruna je věnována pomníku svatého Václava z pražského Václavského náměstí. Padesátikoruna, která byla v roce 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí světa, nese seskupení Karlova mostu, Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – čili jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.

V sadě najdete šest oběžných mincí, které byly vyrobeny šetrnějším způsobem než peníze, jež se dostávají do oběhu. Na každé minci je vyražen letopočet 2022. Reliéf doprovodného pamětního žetonu, který je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá charakteristickou českou architekturu. Na averzní straně najdete památky UNESCO – holešovický dům, třebíčskou baziliku a telčský dům – a na reverzní straně astronomický ciferník Staroměstského orloje. Kompozici dotváří typická česká flóra v podobě lípy a chmele.

Balení sady má podobu česko-anglického leporela plného fotografií a zajímavostí o pamětihodnostech České republiky.

Specifikace

Číslo
42221-080
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
88 CZK
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
126 g
Balení
Blistr
Česká mincovna
Loading...