Sada oběžných mincí 2022 Hlavní město Praha stand

Sada oběžných mincí 2022 Hlavní město Praha stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2022
Emisní náklad
5000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kraje

Každodenní útrapy, které zažívají obyvatelé Ukrajiny, není třeba popisovat. Osud válkou zničené země nám v České mincovně není lhostejný, a proto jsme se spojili s Červeným křížem, abychom jí pomohli. Zakoupením této sady oběžných mincí přispějete na humanitární pomoc potřebným i vy! Chcete přispět více, a poděkovat tak Červenému kříži za to, co v těchto nelehkých časech dělá? Můžete tak učinit prostřednictvím dárcovského portálu. Pomozte pomáhat!


V roce 2009 začala Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou vydávat čtrnáctidílný cyklus sad oběžných mincí s motivy krajů České republiky. V roce 2022 se populární série loučí hlavním městem Praha.

Praha, která je ze všech stran obklopena Středočeským krajem, je hlavním městem a zároveň jedním z krajů České republiky. Je moderní metropolí světového významu, ale také unikátním dokladem vývoje české společnosti napříč celým jedním tisíciletím. Historické jádro Prahy, které tvoří Hradčany, Malá Strana, Staré Město, Nové Město, Josefov a Vyšehrad, je domovem nejznámějších českých památek. Od založení města na řece Vltavě v raném středověku se v něm soustřeďuje moc, světská i církevní, kterou symbolizuje především Pražský hrad s katedrálou svatého Víta.

Ikonické pražské památky připomíná pamětní žeton z dílny medailérky Veroniky Prokopové, který je nedílnou součástí sady. Jako hlavní motiv žetonu jsem použila Karlův most, který spojuje historické centrum Prahy na dvou březích řeky Vltavy. Na averzní straně jsem zachytila pohled na Staré Město. Reverzní strana pak předkládá protější břeh s Malou Stranou a Hradčany. Perspektivně provedené nápisy HLAVNÍ MĚSTO PRAHA 2022 a PRAGA CAPUT REI PUBLICAE (Praha, hlava republiky) evokují davy lidí, které každodenně procházejí po Karlově mostě,“ říká studentka jablonecké medailérské školy. V sadě oběžných mincí pochopitelně nemůže chybět oběživo – konkrétně šestice kovových platidel s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, která byla vyražena v roce 2022 a nikdy neprošla oběhem.

To vše je zasazeno do tematického balení v podobě českoanglické knížečky, která slovem i obrazem připomíná zajímavé pamětihodnosti hlavního města. Nezapomeňte, že kompletní sbírku českých krajů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42222-080
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
88 CZK
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
86 g
Balení
Blistr
Česká mincovna
Loading...