Sada oběžných mincí 2023 Národní parky - Krkonošský národní park stand

Sada oběžných mincí 2023 Národní parky - Krkonošský národní park stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2023
Emisní náklad
5000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Ročníková sada oběžných mincí ČR v kvalitě stand

Nový cyklus, který připravuje Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou, představuje chráněné přírodní oblasti České republiky. První sada oběžných mincí je věnována Krkonošskému národnímu parku.

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky – izolovaným ostrovem severské a vysokohorské přírody uprostřed nížin a pahorkatin střední Evropy. Unikátní mozaika horských ekosystémů vznikla kombinací tisíciletých přírodních procesů a staleté činnosti člověka. Zatímco na úpatích a svazích narazíme na horské lesy, louky a mokřady, na hřebenech se setkáme s alpínskými trávníky, rašelinnými společenstvy a lišejníkovou tundrou. Rozmanitost místní flóry je největší ze středoevropských pohoří. Značné bylo i krkonošské nerostné bohatství. Objevení drahých kamenů a rud sem ve středověku přilákalo mnoho cizinců a spolu s dolováním se rozšířilo i sklářství, které si žádalo velké množství dřeva. Na holinách, které vznikly vykácením lesů, vyrůstaly hospodářské stavby, kde se takzvaní budaři věnovali zemědělství. S rozmachem turistiky se pak jejich příbytky měnily v turistické boudy. Strmý nárůst počtu turistů však vedl k výraznému poškozování krkonošské přírody. K ochraně rozmanité krajiny, výjimečných přírodních hodnot a bohaté historie zde proto roku 1963 vznikl nejstarší český národní park. Přirozená krása, snadná dostupnost a propracovaná infrastruktura zařadily KRNAP mezi pět nejnavštěvovanějších národních parků světa.

Živé i neživé krásy Krkonošského národního parku připomíná pamětní žeton z dílny Kristýny Šánové, DiS., který je nedílnou součástí sady. „Horní část reverzní strany žetonu patří nejvyššímu a zároveň nejznámějšímu bodu parku, kterým je Sněžka. Ve spodní části reverzu jsou zachyceny tři vzácné a chráněné krkonošské rostliny – prha arnika, zvonek český a hořec tolitovitý. Dvě z těchto květin se nacházejí přímo v logu KRNAPu. Protože přes 80 % plochy Krkonoš pokrývají lesy, v pozadí jsem použila motiv letokruhů dřeva, které vnímám jako symboliku přibývajících let národního parku… Horní část averzní strany je věnována Mumlavskému vodopádu, který patří k nejmohutnějším v České republice. Ve spodní části averzu najdete tři typická krkonošská zvířata – skokana hnědého, jelena evropského a sýce rousného. I zde se na pozadí objevuje motiv letokruhů,“ vysvětluje medailérka. V sadě oběžných mincí pochopitelně nemůže chybět oběživo – konkrétně šestice kovových platidel s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč. Jednotlivé mince nesou ročník 2023 a nikdy neprošly oběhem.

To vše je zasazeno do tematického balení v podobě knížečky, která slovem i obrazem přibližuje charakter národního parku.

U tohoto produktu je nastaveno maximální povolené množství na zákazníka 2 kusy.

Specifikace

Číslo
42304-080
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
88 CZK
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Váha
86 g
Balení
Blistr
Česká mincovna
Loading...