Sada oběžných mincí 2024 Vstup ČR a SR do Evropské unie stand

Sada oběžných mincí 2024 Vstup ČR a SR do Evropské unie stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2024
Emisní náklad
15000 ks
Cena
1 490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Ročníková sada oběžných mincí ČR v kvalitě stand

V roce 2024 uplynulo rovných 20 let od vstupu Česka a Slovenska do Evropské unie. Toto jubileum připomíná mezinárodní sada oběžných mincí, za kterou stojí jablonecká Česká mincovna, slovenská Mincovňa Kremnica a centrální banky obou států.

Když skončila studená válka, zemím východního bloku svitla naděje na změnu. Po desetiletích totality a centrálního plánování silně zaostávaly za prosperujícím západem, a tak hledaly podporu při demokratizaci a přechodu ke kapitalismu. Jejich žádost o členství v Evropské unii na sebe nenechala dlouho čekat. Pro původní členy Evropské unie i kandidátské země šlo o obrovskou výzvu. Na obou stranách panovaly pochybnosti. Unijní skeptici poukazovali na přílišnou ekonomickou odlišnost – varovali před dotacemi do rozvojových regionů, které přetíží rozpočet, a před přílivem levné pracovní síly. Postkomunistické státy se pro změnu obávaly opětovné ztráty suverenity nebo odlivu inteligence. Pozitivní vyhlídky však převládaly. Vidina sjednoceného kontinentu, který by se díky své velikosti stal politicky významnějším a ekonomicky konkurenceschopnějším, byla lákavá. Dne 1. května 2004 Evropská unie přijala deset nových členů – převážně postkomunistických zemí, mezi kterými nechyběly Česko a Slovensko. Dosud největší rozšíření unii zásadně změnilo. Objevily se v ní nové konfliktní linie, které zkomplikovaly dosahování konsenzu. Zároveň se však stala kulturně bohatší a mnohem silnější. S její sjednocenou ekonomikou se může měřit jen málokdo. Některé rozdíly mezi původními a novými členy nezmizely ani po dvaceti letech, ale v duchu motta „Jednotná v rozmanitosti“ bude Evropská unie i nadále usilovat o prosperitu a mír…

Emise, která má podobu dvou sad oběživa ve společném balení, obsahuje všechny platné oběžné mince vydané národními bankami Česka a Slovenska s vyraženým ročníkem 2024. Jedná se o nominální hodnoty 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, 1, 2, 5, 10, 20 a 50 c, 1 a 2 €. Doprovázejí je ještě dva tematické pamětní žetony.

Podobné česko-slovenské sady oběživa se objevily v letech 2007 a 2018 – byly rychle vyprodány a dodnes jsou vyhledávaným sběratelským artiklem.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

Specifikace

Číslo
42408-080
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
88 CZK + 3,88 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
126 g
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...