Sada slov. euromincí 2020 Světové vynálezy slovenských vynálezců - Josef Maximilián Petzval stand

Sada slov. euromincí 2020 Světové vynálezy slovenských vynálezců - Josef Maximilián Petzval stand

Stav skladu
Vyprodáno

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

I když vám jméno Josef Maximilián Petzval možná nic neřekne, tomuto slovenskému učenci vděčíme za mnohé moderní technologie. Právem mu proto náleží pamětní sada oběžných euromincí z nového cyklu s názvem Světové vynálezy slovenských vynálezců.

Když Josef Maximilián Petzval studoval na levočském gymnáziu, ve čtvrté třídě málem propadl z matematiky. Nikdo si tehdy nemyslel, že výpočtům zasvětí celý svůj život. Zatvrdil se a vlastní pílí se dopracoval nejen k inženýrskému diplomu, ale také k doktorátu z matematiky a po čtyřicet let učil matematiku na vídeňské univerzitě. V osamění domova pak prováděl nejrůznější experimenty. Byl manuálně zručný – vynikal v broušení skla a jemné mechanice, a tak věnoval zvláštní pozornost optice. Nejprve zkonstruoval Petzvalův objektiv, který umožňoval pořídit dostatečně ostrý snímek během pouhých několika sekund a který se v některých typech přístrojů používá dodnes. Dále navrhl konstrukce osvětlovacích a promítacích přístrojů, krajinářský objektiv pro velkoformátové kamery, dvojoký dalekohled či divadelní kukátko a zdokonalil mikroskop. Pro své vynálezy si bohužel nezajistil patentovou ochranu, a na jejich praktickém využití se proto obohatili jiní. Jméno Petzval však nezůstalo zapomenuto…

V ucelené sadě najdete všechny platné oběžné euromince, které v roce 2020 vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica. Jedná se o nominální hodnoty 1, 2, 5, 10, 20 a 50 c a 1 a 2 €, které jsou doplněny tematickým pamětním žetonem.

Komplet je uložen do speciálního blistru s přebalem.

Specifikace

Číslo
42015-080
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Váha
186,73 g
Česká mincovna
Loading...