Sada slov. euromincí 2023 30.výročí vzniku samostatného Slovenska stand

Sada slov. euromincí 2023 30.výročí vzniku samostatného Slovenska stand

Stav skladu
Skladem
Emisní náklad
6000 ks
Cena
890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2023 uplynulo 30 let od vzniku Slovenské republiky. Tento historický mezník slovenské státnosti připomíná sada slovenských euromincí.

Pokud nebereme v potaz období druhé světové války, společný stát Čechů a Slováků existoval od 28. října 1918 do 31. prosince 1992. Za tu dobu se jeho název mnohokrát změnil. Měli jsme Československou republiku, Česko-Slovenskou republiku, Československou socialistickou republiku i Českou a Slovenskou Federativní Republiku. V roce 1918 byla hlavním motivem vzniku společného státu snaha získat převahu nad německým a maďarským obyvatelstvem, ale tento důvod na sklonku druhého tisíciletí pominul. Naopak rozdíly mezi Čechy a Slováky se stále více prohlubovaly. Po dlouhých 74 letech proto nadešel čas, aby se oba národy vydaly svými vlastními cestami. Rozchod to byl pokojný. Chaos, který prožili obyvatelé rozpadající se Jugoslávie a Sovětského svazu, se v srdci Evropy nekonal. „Sametový rozvod“, jak situaci nazvala západní média, je dodnes uváděn jako ukázkový příklad pozitivního rozdělení státu, které může v konečném důsledku vést ke zlepšení a utužení vztahů mezi národy. Obě republiky, Slovensko a Česko, k sobě mají stále blízko – a to nejen zeměpisně. Naše kultury, jazyky, myšlení i povahy jsou si natolik podobné, že navždy zůstaneme „bratia“…

V ucelené sadě najdete všechny platné oběžné euromince, které v roce 2023 vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica. Jedná se o nominální hodnoty 1, 2, 5, 10, 20 a 50 c a 1 a 2 €, které jsou doplněny tematickým pamětním žetonem.

Komplet je uložen do blistru s přebalem.

Specifikace

Číslo
84498-080
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Váha
186,73 g
Česká mincovna
Loading...