Sada stříbrných replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby proof

Sada stříbrných replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2018
Emisní náklad
200 ks

Popis produktu

V roce 2018 si připomínáme 90. výročí narození a 5. výročí úmrtí akademického sochaře Jiřího Harcuby. Světově proslulému umělci a jeho nezaměnitelnému stylu vzdává hold pamětní sada čtyř stříbrných ražeb České mincovny.

Jiří Harcuba pocházel z Harrachova a rodinná tradice ho zavedla ke sklu. V Novosvětské sklárně se vyučil rytí, pokračoval na Sklářské škole v Novém Boru a poté v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. K medailérství se dostal v uvolněné atmosféře 60. let, která změnila poměry při vydávání mincí. Hned první Harcubovou realizací se stala československá pětikoruna uvedená do oběhu v roce 1966 a počínaje rokem 1968 Harcuba nevynechal žádnou soutěž vypsanou státní bankou. Záhy byl však tehdejším režimem odsouzen k odnětí svobody pro trestný čin pobuřování, který spočíval v autorství stříbrné medaile, na níž vyjádřil svůj nesouhlas s okupací Československa „spřátelenými vojsky“. I poté, co se stal nepohodlným, však pokračoval v medailérské tvorbě. Řada jeho návrhů v anonymních bankovních soutěžích zvítězila, ale po zjištění, kdo je jejich autorem, byla z ideologických důvodů dána přednost jiným umělcům. Harcubova pětikoruna přesto zůstala v oběhu. Její motiv se – s mírnou obměnou – objevil na federativní pětikoruně z roku 1991 a nakonec posloužil i jako předloha pro českou pětikorunu z roku 1993, která nám dodnes cinká v kapsách…

Sadu tvoří čtveřice stříbrných ražeb. První má podobu repliky socialistické pětikoruny z roku 1966, další dvě vycházejí z Harcubových nerealizovaných soutěžních návrhů mincí s nominálními hodnotami 1 a 2 Kčs. Tyto ražby vytvořila podle originálních modelů zapůjčených Českou národní bankou medailérka Petra Brodská, DiS.

Závěrečným dílem skládanky je pak pamětní medaile věnovaná osobnosti a dílu Jiřího Harcuby. Akademický sochař Jiří Dostál – Harcubův student a přítel – umístil na averzní stranu umělcův portrét z profilu a reverzní stranu věnoval motivům z jeho nejznámějších děl – ramenům jeřábů z oběžné pětikoruny a trize z pamětní mince vydané u příležitosti 100. výročí položení základního kamene Národního divadla.

Součástí každé sady je luxusní dřevěná etue ozdobená Harcubovým autoportrétem.
 

Specifikace

Číslo
41709-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jiří Harcuba/ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
Jiří Harcuba/ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
52 g
Průměr
28 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...