Sada tří stříbrných mincí Sv. Jan Nepomucký proof

Sada tří stříbrných mincí Sv. Jan Nepomucký proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2019
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Svatý Jan Nepomucký je českým zemským patronem, ale jeho sláva sahá daleko za hranice naší vlasti. U příležitosti výročí svatořečení v roce 1729 je mu věnována třídílná sada stříbrných mincí České mincovny.

Jan Nepomucký byl zpovědníkem královny. Když se z něj král snažil vymámit tajemství své paní, Jan odmítl. Nezlomilo ho ani mučení, a tak ho král nechal shodit z Karlova mostu a utopit. Věřící, kteří jeho tělo nalezli, ho s úctou pochovali. Když bylo o tři staletí později místo jeho posledního odpočinku prozkoumáno, vydalo zázrak – zachovalý jazyk, který kdysi odmítl promluvit… Toliko legenda, ale co na to historici a antropologové? Podle zjištění dějepisců byl Jan zajat a mučen z politických příčin – jako generální vikář totiž patřil ke skupině shromážděné okolo arcibiskupa, jehož moc ohrožovala panovníka. Z důvodu tohoto nepřátelství Jan pravděpodobně ani nemohl vykonávat důvěrnou dvorskou funkci zpovědníka královny. Podle antropologických zjištění světec zemřel již v průběhu mučení a do Vltavy bylo svrženo jen jeho mrtvé tělo. A legendární jazyk, který nezetlel? Ten je prý pozůstatkem mumifikované mozkové tkáně… Ať už je pravda jakákoli, jedno je jisté – legenda o patronovi české země je po staletí zdrojem inspirace, síly a odvahy pro každého, kdo chce uvěřit.

Autorkou trojice mincí, které připomínají umučení, blahořečení a svatořečení Jana Nepomuckého, se stala medailérka Lenka Nebeská, DiS. Na reverzní straně první mince je vyobrazeno svržení mučedníka z Karlova mostu. „Dominantou reverzní strany druhé mince je Jan Nepomucký coby patron se svými atributy – svatozáří, křížem a palmovým listem. U jeho nohou se nacházejí stylizované vlny a ryba jako symbol mlčení a Ježíše Krista. Vyobrazení mostu a vody odkazuje na osud Jana Nepomuckého, ale zároveň je symbolem ochrany rybářů, lodníků a mostů i pomoci při povodních. Anděl, který drží zámek a k ústům si přikládá ukazováček, představuje zpovědní tajemství,“ vysvětluje autorka. Také reverzní strana třetí mince předkládá ukazováček přiložený k ústům – tentokrát je ale mlčenlivé gesto vyhrazeno samotnému světci. Averzní strana všech tří mincí předkládá nezbytné náležitosti ostrova Niue – jméno a portrét královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) –, jehož zahraniční licence umožňuje České mincovně razit vlastní pamětní mince. Spojujícím prvkem všech mincí je pak pětice pozlacených hvězd, které se podle legendy objevily nad hladinou Vltavy, když Jan Nepomucký vydechl naposledy.

Pětici hvězd tvořící světcovu charakteristickou svatozář najdete také na víčku luxusní dřevěné krabičky, do které je sada mincí uložena. Hvězdy doprovází písmena, která tvoří latinské slovo TACUI – „mlčel jsem“.

Specifikace

Číslo
75558-717
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
93,3 g
Průměr
37 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...