Sada tří zlatých mincí 100 let od konce první světové války proof

Sada tří zlatých mincí 100 let od konce první světové války proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2018
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

První světová válka byla konfliktem, jaký lidstvo do té doby nepoznalo. Výstřely kulometů a děl utichly před rovnými 100 lety a u příležitosti tohoto výročí vychází sada tří zlatých pamětních mincí České mincovny, která oslavuje konec „velké války“ na zemi, na moři a ve vzduchu.

Když roku 1914 došlo v Sarajevu k atentátu na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este, nikdo nemohl tušit, že řetězová reakce povede k celosvětovému konfliktu nepředstavitelných rozměrů. „Toto bude poslední válka — válka, která ukončí všechny války,“ nechal se slyšet Woodrow Wilson, prezident Spojených států amerických. Boje, které byly vedeny v zákopech, na velehorách i v poušti, na moři i pod jeho hladinou a také na obloze, skončily o čtyři krvavé roky později – 11. listopadu 1918 – a jizvy, které zanechaly na tělech a duších jednotlivců i celých národů, jsou patrné dodnes. První světová válka změnila svět – politické uspořádání, mocenskou rovnováhu, technologie, životy i myšlení lidí. Ve výsledku však tento krutý konflikt de facto nic nevyřešil a planeta byla odsouzena k tomu si ho záhy zopakovat. „Toto není mír. Toto je příměří na dvacet let,“ prorokoval při podpisu mírové smlouvy mezi vítěznou Dohodou a poraženými Ústředními mocnostmi Ferdinand Foch, vrchní velitel vojsk Dohody. A právě ve stínu druhé světové války se na velkou válku bohužel často zapomíná…

Trojice pamětních mincí, která si klade za cíl toto opomenutí napravit, je dílem zkušeného medailéra Luboše Charváta. V reliéfu jednotlivých ražeb se objevují tři válečné výjevy. Ukončení bojů na zemi zastupuje dojemný moment, kdy pěšáci z opačných stran fronty sdílejí čutoru. Konec války na moři je vyjádřen ponorkou plující po boku křižníku. Ukončení nepřátelství ve vzduchu je symbolizováno dvojicí charakteristických dvouplošníků. To vše propojují siluety mírových holubic. Holubice se objevuje také na společné averzní straně, která nese nezbytné atributy ostrova Niue (zahraničního emitenta, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních mincí) – jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2018.

Trojice mincí je uložena do luxusní dřevěné krabičky ozdobené tematickou rytinou.

Specifikace

Číslo
75423-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
23,34 g
Průměr
22 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...