Sada tří zlatých mincí Sv. Jan Nepomucký proof

Cena (osvobozeno od DPH)
39 990 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75557-611


Mučedník, patron, světec, legenda – to všechno si představíme při vyslovení jména Jana Nepomuckého. Jeho příběh připomíná sada tří zlatých mincí České mincovny, která vychází u příležitosti výročí jeho svatořečení.

Za vlády krále Václava IV. vyslechl Jan Nepomucký zpověď jeho manželky Žofie. Když se z něj panovník snažil vymámit královnina tajemství, zpovědník odmítl. Nezlomilo ho ani kruté mučení, které se mu stalo osudným. Zmučené tělo bylo svrženo z Karlova mostu do Vltavy a jméno Jana Nepomuckého mělo být navždy zapomenuto. Pak ale přišlo strašlivé sucho, které způsobil snad hněv samotného Boha. Tělo bylo objeveno, pohřbeno a o oddanosti Jana Nepomuckého se začaly vyprávět legendy. O tři staletí později bylo místo posledního odpočinku mučedníka znovu otevřeno a vydalo nečekaný zázrak. Uvnitř lebky byl nalezen zachovalý, stále červený jazyk, který kdysi odmítl promluvit. Záhy byl Jan Nepomucký blahořečen a odtud byl už jenom krůček k jeho svatořečení. Za svatého byl Jan Nepomucký prohlášen roku 1729. Stal se patronem Čech a Bavorska a jeho kult se rozšířil po celém světě – o pomoc ho žádají křesťané v Evropě, Latinské Americe i Asii.

Trojice mincí, která připomíná umučení, blahořečení a svatořečení Jana Nepomuckého, je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS. Reverzní strana první mince vyobrazuje svržení mučedníka z Karlova mostu. „Dominantou reverzní strany druhé mince je Jan Nepomucký coby patron se svými atributy – svatozáří, křížem a palmovým listem. U jeho nohou se nacházejí stylizované vlny a ryba jako symbol mlčení a Ježíše Krista. Vyobrazení mostu a vody odkazuje na osud Jana Nepomuckého, ale zároveň je symbolem ochrany rybářů, lodníků a mostů i pomoci při povodních. Anděl, který drží zámek a k ústům si přikládá ukazováček, představuje zpovědní tajemství,“ vysvětluje autorka. Také na reverzní straně třetí mince najdete ukazováček přiložený k ústům – tentokrát je ale tiché gesto vyhrazeno samotnému světci. Averzní strana všech tří mincí nese jméno a portrét panovnice Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Na všech mincích pak najdete ještě spojující prvek v podobě pěti hvězd, které se měly objevit nad hladinou řeky po Janově smrti.

Pětici hvězd v podobě světcovy charakteristické svatozáře najdete také na víčku luxusní dřevěné krabičky, do které jsou mince uloženy. Doprovází je latinské slovo TACUI – „mlčel jsem“. Emisní náklad čítá pouhých 200 kusů kompletních sad.

Materiál
Zlato
Váha
23,34 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75557-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD