1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Sady mincí a medailí
  4. Sada tří zlatých mincí Sv. Jan Nepomucký proof
Zpět

Sada tří zlatých mincí Sv. Jan Nepomucký proof

Cena (osvobozeno od DPH)
36 950 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75557-611


Mučedník, patron, světec, legenda – to všechno si představíme při vyslovení jména Jana Nepomuckého. Jeho příběh připomíná sada tří zlatých mincí České mincovny, která vychází u příležitosti výročí jeho svatořečení.

Za vlády krále Václava IV. vyslechl Jan Nepomucký zpověď jeho manželky Žofie. Když se z něj panovník snažil vymámit královnina tajemství, zpovědník odmítl. Nezlomilo ho ani kruté mučení, které se mu stalo osudným. Zmučené tělo bylo svrženo z Karlova mostu do Vltavy a jméno Jana Nepomuckého mělo být navždy zapomenuto. Pak ale přišlo strašlivé sucho, které způsobil snad hněv samotného Boha. Tělo bylo objeveno, pohřbeno a o oddanosti Jana Nepomuckého se začaly vyprávět legendy. O tři staletí později bylo místo posledního odpočinku mučedníka znovu otevřeno a vydalo nečekaný zázrak. Uvnitř lebky byl nalezen zachovalý, stále červený jazyk, který kdysi odmítl promluvit. Záhy byl Jan Nepomucký blahořečen a odtud byl už jenom krůček k jeho svatořečení. Za svatého byl Jan Nepomucký prohlášen roku 1729. Stal se patronem Čech a Bavorska a jeho kult se rozšířil po celém světě – o pomoc ho žádají křesťané v Evropě, Latinské Americe i Asii.

Trojice mincí, která připomíná umučení, blahořečení a svatořečení Jana Nepomuckého, je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS. Reverzní strana první mince vyobrazuje svržení mučedníka z Karlova mostu. „Dominantou reverzní strany druhé mince je Jan Nepomucký coby patron se svými atributy – svatozáří, křížem a palmovým listem. U jeho nohou se nacházejí stylizované vlny a ryba jako symbol mlčení a Ježíše Krista. Vyobrazení mostu a vody odkazuje na osud Jana Nepomuckého, ale zároveň je symbolem ochrany rybářů, lodníků a mostů i pomoci při povodních. Anděl, který drží zámek a k ústům si přikládá ukazováček, představuje zpovědní tajemství,“ vysvětluje autorka. Také na reverzní straně třetí mince najdete ukazováček přiložený k ústům – tentokrát je ale tiché gesto vyhrazeno samotnému světci. Averzní strana všech tří mincí nese jméno a portrét panovnice Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Na všech mincích pak najdete ještě spojující prvek v podobě pěti hvězd, které se měly objevit nad hladinou řeky po Janově smrti.

Pětici hvězd v podobě světcovy charakteristické svatozáře najdete také na víčku luxusní dřevěné krabičky, do které jsou mince uloženy. Doprovází je latinské slovo TACUI – „mlčel jsem“. Emisní náklad čítá pouhých 200 kusů kompletních sad.

Materiál
Zlato
Váha
23,34 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75557-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD