Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Sada zlatých replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby proof

Cena (včetně DPH)
56 050 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
41710-611


Akademický sochař Jiří Harcuba byl výtvarník, který se již za svého života stal legendou. Jeho sklářské dílo proslulo po celém světě, u nás však známe především jeho medailérství. V roce, kdy si připomínáme 90. výročí narození a 5. výročí úmrtí Jiřího Harcuby, vychází jubilejní sada čtyř zlatých ražeb České mincovny.

Přístup Jiřího Harcuby k medailérskému řemeslu se vymykal tradici. Namísto modelování do hlíny totiž dle svého sklářského zvyku ryl přímo do ztvrdlého sádrového kotouče. Harcubovy modely se od děl jeho kolegů lišily na první pohled nejenom zpracováním, ale také stylem. Ten byl úsporný, ale geniální – dokázal vystihnout motiv i několika málo linkami. Hned první Harcubovou realizací se stala československá oběžná mince s nominální hodnotou 5 Kčs uvedená do oběhu v roce 1966. Počínaje rokem 1968 nevynechal umělec žádnou soutěž vypsanou státní bankou. Po pádu režimu byl motiv Harcubovy socialistické pětikoruny – s mírnou úpravou – použit při ražbě pětikoruny České a Slovenské Federativní Republiky z roku 1991. Se vznikem samostatné České republiky v roce 1993 se pak do oběhu dostaly české koruny a autorem mincí s nominální hodnotou 5 Kč se opět stal Jiří Harcuba. Ikonický motiv máte ve svých peněženkách dodnes…

Pamětní sada se skládá z replik československé pětikoruny z roku 1966 a dvou Harcubových nerealizovaných návrhů mincí s nominálními hodnotami 1 a 2 Kčs. Podle originálních předloh zapůjčených Českou národní bankou repliky zpracovala medailérka Petra Brodská, DiS.

Čtvrtou ražbou v sadě je pak pamětní medaile, kterou akademický sochař Jiří Dostál vzdal hold svému mentorovi a příteli. Averz nese Harcubův profil, reverz motivy inspirované pětikorunou a Harcubovou první realizovanou pamětní mincí vydanou u příležitosti 100. výročí položení základního kamene Národního divadla.

Sada je uložena v luxusní dřevěné etuji, jejíž víčko zdobí autoportrét Jiřího Harcuby.
 

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS./ak. soch. Jiří Dostál/ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS./ak. soch. Jiří Dostál/ak. soch. Jan Lukáš
Číslo
41710-611
Emisní náklad
50 ks
Datum emise
červenec 2018
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna