Sběratelská etue na zlaté mince Cesta za svobodou

Cena (včetně DPH)
790 Kč
Stav skladu
Do 21 dnů
Číslo
E-138V4-2760-03
Sběratelská série


Cesta za svobodou

Psal se rok 1989 a ve vzduchu byla cítit změna. Začalo to nenápadně, ale protesty v Československu nabíraly na obrátkách a jejich intenzita překvapila vládnoucí politiky, opozici i širokou veřejnost. Komunistický režim odpověděl hrubou silou, ale tentokrát bylo něco jinak – lidé se konečně přestali bát. Přestože si to strůjci totality neuvědomovali, jejich dny byly sečteny.

Čtyřdílná minisérie zlatých pamětních mincí České mincovny, která vychází u příležitosti 30. výročí revolučního roku 1989, připomíná stěžejní události a klíčové osobnosti československé cesty za svobodou:

  • První mince je věnována takzvanému „Palachovu týdnu“ – pietnímu aktu naplánovanému k výročí sebeupálení Jana Palacha, který se změnil v mohutný, sedm dní trvající projev občanského odporu.
  • Druhá mince vzdává hold „básníkovi s kytarou“ Karlu Krylovi – nejvýraznějšímu představiteli protikomunistického protestsongu, v jehož písních nechyběla satira ani melancholie.
  • Třetí mince je věnována manifestu Václava Havla s názvem „Několik vět“, který svým věcným a neútočným textem poprvé prolomil bariéru mezi disentem a širokou veřejností.
  • Čtvrtá mince připomíná „sametovou revoluci“ – překotný sled událostí, které vedly k definitivnímu pádu železné opony a umožnily občanům Československa svobodně se rozhodovat.

Kompletní minisérii si můžete uložit do této elegantní sběratelské etue vyrobené z tmavého dřeva. Její víčko zdobí rytina v podobě řetězu symbolizujícího útlak a nesvobodu. Naději na změnu představuje jeden roztržený článek.

Váha
176 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
E-138V4-2760-03
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano