Sběratelská etue na zlaté mince "Pražské jaro"

Sběratelská etue na zlaté mince "Pražské jaro"

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2023
Emisní náklad
250 ks
Cena
590 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Pražské jaro

Po komunistickém převratu v roce 1948 se Československo stalo vazalem Sovětského svazu a byl v něm nastolen totalitní režim. O dvě desítky let později se však začalo blýskat na lepší časy. Po politické, společenské a ekonomické změně totiž zatoužili nejen obyčejní lidé, ale také reformní komunisté stojící v čele státu. Jenže svobodomyslné období liberalizace v roce 1968 bylo náhle a brutálně potlačeno vojenskou invazí. Okupace ukončila takzvané „pražské jaro“ a na dalších dvacet let i snahy o osvobození Československa…

Události roku 1968 připomíná čtyřdílná minisérie pamětních mincí:

  • Socialismus s lidskou tváří – Pod vedením slovenského politika Alexandera Dubčeka se schylovalo k demokratizaci Československa, která zahrnovala například zvýšení svobody slova, otevření hranic či orientaci ekonomiky na spotřební zboží.
  • Dva tisíce slov – Manifest českého spisovatele Ludvíka Vaculíka, pod který se podepsaly desítky tisíc občanů a stovky osobností veřejného života, vyzýval k podpoře progresivních sil a žádal ještě radikálnější změny poměrů v Československu.
  • Vpád vojsk Varšavské smlouvy – Sovětský svaz nemínil přihlížet, jak přichází o vliv ve střední Evropě. Československé reformní hnutí, které bylo označeno za kontrarevoluční, proto násilně potlačila invaze „spřátelených“ komunistických armád.
  • Emigrace – V okupované zemi nastala éra „normalizace“. Totalitní praktiky byly posíleny a poměry se vrátily na úroveň panující v 50. letech. Až 150 tisíc inteligentních, vzdělaných a kvalifikovaných Čechoslováků proto uprchlo do zahraničí.

Kolekci čtyř mincí si můžete uložit do této sběratelské etue.

Poznámka: Součástí sběratelské etue není certifikát pravosti – ten je dodáván ke každé minci zvlášť.

Specifikace

Číslo
E-138V4-2760-11-SE
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Váha
176 g
Balení
Papírová etue černá s melírovanou vložkou
Česká mincovna
Loading...