Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Sběratelský box - Protektorát Čechy a Morava

Cena (včetně DPH)
245 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
O-56549-2019
Sběratelská série


Protektorát Čechy a Morava

Před 80 lety začalo jedno z nejtemnějších období české historie, období protektorátu Čechy a Morava. Tehdy byla v naší zemi nastolena nacistická diktatura a naším jediným účelem se stalo sloužit Třetí říši a nenasytným požadavkům jejího vůdce.

Přestože zlí jazykové tvrdí, že jsme se namísto boje zbaběle podřídili, není to pravda. Nevzdali jsme se. Samozřejmě tu byli tací, kteří poznali, že kdo bude pracovat pro Německo, bude mít relativní klid. Režim totiž pro své válečné výboje potřeboval náš bohatý průmyslový potenciál a schopné dělníky. Na druhou stranu řada lidí pochopila, že když nacisté uspějí, formální autonomie protektorátu ani existence českého národa nebudou mít dlouhého trvání. Tito vlastenecky uvědomělí lidé zformovali domácí odboj.

Tento odboj měl mnoho podob a některé z nich se objevují ve sběratelské minisérii čtyř zlatých dukátů České mincovny s názvem „Příběhy domácího odboje“:

  • První dukát je věnován hrdinům, kteří proti zlu bojovali na politickém kolbišti nebo se zbraní v ruce.
  • Druhý dukát připomíná skutky odvážlivců, kteří se nacistům postavili s perem či štětcem v ruce a s písní na rtech.
  • Třetí dukát patří veřejnému odboji proti tyranii – spontánnímu i organizovanému, od protinacistické demonstrace 28. října 1939 po Květnové povstání českého lidu.
  • Motivem čtvrtého dukátu je hospodářský odboj, jehož cílem bylo poškozování válečného průmyslu – od sabotáží po snižování produktivity v duchu hesla „pracuj pomalu“.

Každý dukát je zasazen do výpravného balení v podobě knížky, která obsahuje odborné pojednání předního historika PhDr. Petra Koury, Ph.D., a dobové obrazové materiály.

Kompletní kolekci čtyř dukátů si můžete uložit do tohoto praktického sběratelského boxu. Odboj symbolizuje díra zející v plotě, který zadržuje československou vlajku.

Váha
149 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
O-56549-2019
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
duben 2019
Balení
Blistr, Box na blistry
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne