Zahraniční partneri

V Českej mincovni dlhodobo pozorujeme obľubu našich produktov u zahraničných zákazníkov, a preto sme sa rozhodli prísť k nim bližšie. Spolupracujeme s renomovanými obchodníkmi z celého sveta, ktorí naše mince zaraďujú do svojej ponuky.

Rosland GmbH

Spoločnosť Rosland obchoduje s drahými kovmi po celom svete. Jej sídla sa nachádzajú v USA, vo Veľkej Británii, Švédsku, Hongkongu a v Nemecku. Vďaka dobrým vzťahom so svetovými výrobcami môže ponúknuť maximum produktov za minimálne ceny.
www.rosland.gold
shop@rosland.gold

APMEX Inc.

Americká spoločnosť APMEX je najväčším online distribútorom drahých kovov na svete. Od vstupu na trh v roku 2000 zobchodovala zlato, striebro, platinu a paládium v najrôznejších podobách v hodnote 11 miliárd amerických dolárov.
www.apmex.com
service@apmex.com

philoro EDELMETALLE GmbH

Rakúsko-nemecká spoločnosť philoro s dlhoročnou rodinnou tradíciou patrí k európskym lídrom na poli obchodovania s fyzickými drahými kovmi. Zameriava sa na predaj a nákup investičných produktov s dôrazom na stabilitu a udržateľnosť.
www.philoro.at
info@philoro.com

Power Coin

Spoločnosť Power Coin so sídlom v Ríme je oficiálnym distribútorom najvýznamnejších svetových mincovní. Zákazníkom na celom svete ponúka len to, čo považuje za skutočne výnimočné - umelecky krásne a remeselne dokonalé.
www.powercoin.it
info@powercoin.it

Aurea Regina OÜ

Numizmatický obchod Aurea Regina sa nachádza v samotnom srdci Tallinna. Patrí k estónskym priekopníkom v tejto brandži a expanduje do zahraničia. Zakladá si na individuálnom prístupe, osobnej komunikácii a budovaní dlhodobých vzťahov.
www.aurearegina.ee
pood@aurearegina.ee

LPM Group Limited

Spoločnosť LPM, ktorej sídlo sa nachádza v srdci hongkonskej finančnej štvrte, patrí k najväčším a najdôveryhodnejším obchodníkom s drahými kovmi v Ázii. Jej veľkoobchodná nákupná sila prináša zákazníkom značné úspory.
www.lpm.hk
sales@lpm.hk

Coins Australia Pty LTD

Spoločnosť Coins Australia je popredným distribútorom svetoznámych spoločností, akými sú Perth Mint, Royal Australian Mint, New Zealand Mint, Reserve Bank of Australia a New Zealand Post, ako aj mnohých európskych mincovní.
www.coinsaustralia.com.au
info@coinsaustralia.com.au

Upstate Coins & Gold

Renomé spoločnosti Upstate Coins & Gold sa opiera o štyri dekády pôsobenia na trhu s drahými kovmi. Z malej spoločnosti so sídlom v New Yorku sa za ten čas stal jeden z najvýznamnejších hráčov v celých Spojených štátoch.
www.upstatecoins.com
trading@upstatecoins.com

NEW ZEALAND MINT

Novozélandská mincovna se sídlem v městě Aucklandu vznikla v roce 1967. Tato soukromá společnost je především výrobcem pamětních a investičních mincí pro tichomořské národy – Niue, Samou, Tuvalu či Fidži. Licenci pro ražbu těchto mincí propůjčuje i jiným mincovnám, čehož hojně využívá Česká mincovna. Mince pro potřeby Nového Zélandu se v New Zealand Mint nevyrábějí – o to se starají mincovny ve Velké Británii a v Kanadě.

Novozélandské mincovně se podařilo shromáždit řadu světoznámých popkulturních značek – Star Wars, Star Trek, DC Comics, Harry Potter či Disney –, které se pravidelně objevují na jejích produktech.

Pamětní a investiční mince České mincovny

Pod názvem „mince České mincovny“ razí Česká mincovna řadu vlastních produktů v zahraničních licencích, které jí poskytuje právě Novozélandská mincovna. Tyto produkty jsou nejen plnohodnotným platidlem, ale také sběratelským a investičním artiklem. Kombinují výhody mincí, tj. nominální hodnotu a daňový režim s nulovou sazbou DPH (v případě ražeb ze zlata), s přednostmi pamětních medailí, které spočívají v nízkých emisních nákladech a pestrých, umělecky zpracovaných motivech. Témata, kterým jsou mince věnované, mohou být domácí i vyloženě světová, a přestože inspiraci nacházejí především v minulosti, objevují se na nich i současné motivy.

Averzní strany všech mincí České mincovny musejí obsahovat letopočet emise, nominální hodnotu, název státu, který je emitentem, a jeho státní symbol. Mince ostrova Niue nesou portrét panovnice Commonwealthu Alžběty II. (přičemž místo královny může být na minci alternativně vyobrazen státní znak) a nominální hodnotu vyjádřenou v novozélandských dolarech (NZD – ostrov je totiž volně přidružen k Novému Zélandu). Mince ražené se svolením ostrova Samoa rovněž nesou britskou královnu, která je však doplněna státním znakem, a jejich měnou je samojský dolar (WST). Licence státu Tuvalu ukládá na mincích vyobrazit královnu Alžbětu II. a uvést nominální hodnotu v tuvaluských dolarech (TVD). Licence souostroví Fidži pak vyžaduje uvádět státní znak a nominální hodnotu ve fidžijských dolarech (FJD).

MÜNZE ÖSTERREICH

Společnost Münze Österreich je jedinou oficiální mincovnou v Rakousku. Její historie sahá 800 let do minulosti. Tehdejší rakouský a štýrský vévoda Leopold V. Babenberský se zapsal do dějin zajetím legendárního anglického krále Richarda I. řečeného Lví srdce, který se vracel do vlasti z třetí křížové výpravy. Jako výkupné za své propuštění Richard zaplatil 100 000 hřiven stříbra. Polovina této astronomické sumy připadla Leopoldovi a stála u zrodu Wiener Münze – předchůdce současné mincovny. Od té doby se zde razily rozličné typy mincí – například groše, dukáty, guldeny či krejcary.

V současnosti je mincovna se sídlem ve Vídni ve 100% vlastnictví rakouské centrální banky. Jako jediná měla právo razit rakouský šilink a počínaje rokem 2002 je jejím úkolem produkce měny Evropské unie. Díky zkušenostem a modernímu vybavení rakouská stání mincovna dodává úplný rakouský podíl eurových a centových mincí.

Rakouská mincovna je zároveň dodavatelem zlatých a stříbrných střížků (polotovarů pro výrobu mincí), ze kterých se razí mimo jiné i české mince.

Investiční mince Wiener Philharmoniker

Vedle oběžných mincí naleznete ve výrobním programu Münze Österreich také jednu z nejoblíbenějších zlatých investičních mincí s názvem Wiener Philharmoniker. Ta je jedničkou na evropském trhu a díky značné likviditě a osvobození od DPH je vyhledávána investory z celého světa.

Mince Wiener Philharmoniker se razí od roku 1988. Za tu dobu předčila všechna prodejní očekávání a několikrát se dokonce stala nejprodávanější mincí světa. Její nominální hodnota je udávána v eurech a razí se v širokém spektru hmotností. Od roku 2008 mincovna razí také stříbrnou variantu této mince se stejným motivem.

Na averzní straně mince jsou vyobrazeny varhany ze Zlatého sálu Musikvereinu – sídla slavné Vídeňské filharmonie. Reverzní stranu pak zdobí rozličné nástroje filharmoniků.

THE ROYAL MINT

Královská mincovna, která sídlí v městě Llantrisantu v jižním Walesu, dnes razí mince nejen pro Spojené království Velké Británie a Severního Irska, ale také pro dalších 60 zemí po celém světě. Její výrobní kapacita čítá 90 milionů mincí týdně – to znamená takřka 5 miliard mincí ročně. Zároveň je dodavatelem střížků (polotovarů pro výrobu mincí), ze kterých se razí mimo jiné i české mince. Stoprocentním vlastníkem mincovny je britské ministerstvo financí.

Královskou mincovnu v její současné podobě otevřela královna Alžběta II. v roce 1968. Stalo se tak u příležitosti decimalizace britské měny (čili přechodu na desítkovou soustavu). Tradice britské mincovny je však mnohem starší a sahá více než tisíc let do minulosti. Je úzce spojena s proslulým londýnským Towerem, kde po staletí sídlila, a s osobností Isaaca Newtona, který nebyl jen geniálním fyzikem, ale také mincmistrem. Během svého působení v čele Královské mincovny zatvrzele bojoval proti padělatelům, stal se expertem na ekonomii a de facto zavedl zlatý standard.

V britských mincích se snoubí tisíc let zkušeností s tradičními tématy. Česká mincovna je oficiálním distributorem produktů The Royal Mint pro Českou republiku, a tak vám může nabídnout řadu zajímavostí z britského emisního plánu.

Investiční mince Sovereign

Dějiny Velké Británie jsou neodmyslitelně spjaty s řadou velkých králů a královen. Na tradici ostrovní monarchie odkazuje název zlaté investiční mince Sovereign – v překladu Vladař.

První zlaté Sovereigny se na území Velké Británie razily mezi léty 1489 a 1603. Jejich ryzost původně činila 23 karátů, ale král Jindřich VIII. ji nechal snížit na 22 karátů, a udal tak novou světovou normu. Znovu se Sovereigny objevily až roku 1817 – poté, co monarchie uzákonila zlato jako jedinou míru hodnot. Do roku 1932 pak byly coby oběživo součástí britského zlatého standardu a v současnosti je jejich význam čistě investiční.

Za více než dvě století existence Sovereigny nesly portrét každého britského monarchy a aktuálně vzdávají hold královně Alžbětě II. Portrét panovnice je na minci doplněn výjevem z boje svatého Jiří s drakem. Díky vyobrazení oblíbeného světce mince poslouží nejen jako chytrá investice, ale také jako hodnotný dárek či talisman pro štěstí.

MINCOVŇA KREMNICA

Mincovňa Kremnica byla založena 17. listopadu 1328 a od té doby razí mince, které se řadí ke světové špičce. Po sedmi staletích je jedním z nejstarších nepřetržitě vyrábějících podniků na světě.

Její příběh se začal psát, když uherský král Karel I. Robert z Anjou povýšil Kremnici z osady, která vyrostla na bohatých nalezištích zlata, na svobodné královské město a zároveň jí udělil právo razit mince.

K nejslavnějším kremnickým mincím patřily dukáty, které se vyznačovaly vysokou a stálou ryzostí použitého zlata, díky čemuž byly ve středověku považovány za nejtvrdší měnu střední Evropy. Podle dochovaných záznamů jich v Kremnici vzniklo na 21,5 milionu kusů. Mincovně se dařilo i poté, co zlato ustoupilo méně vzácným kovům, a jako jedna z prvních začala s ražbou stříbrných tolarů.

Napříč historií byla v Uhersku řada mincovních měst – na Slovensku Bratislava, v Maďarsku Nagy Banya, v Rumunsku Alba Iulia –, ale Kremnica je všechny hravě překonala, a to kvalitou i kvantitou produkce. Uhersko proto koncem 19. století všechny neperspektivní mincovny zrušilo a zůstala pouze Kremnica.

Korunová měna

Když byla v Rakousku-Uhersku roku 1892 zavedena korunová měna, kremnická mincovna bez problémů zvládla prudký nárůst výroby tohoto nového typu oběživa. Korunové mince – pro změnu československé – se pak v Kremnici razily i po roce 1918. Podnik přežil útrapy obou světových válek a po celou dobu trvání Československa byl naší jedinou mincovnou.

Po rozdělení Československa vstoupila Kremnica do služeb nově vzniklé Slovenské republiky. Slovenské koruny začala razit 23. ledna 1993 a v závěru roku 2008 vyrazila první slovenské euromince…

NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA

Národná banka Slovenska – alebo centrálna banka Slovenskej republiky – vznikla 1. januára 1993 po rozdelení Československa. Od 1. januára 2009 je súčasťou eurosystému.

V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a centrálnymi bankami ďalších štátov eurozóny dbá na udržovanie cenovej stability a dohliada na menovú politiku, devízové operácie, platobný styk či vydávanie mincí a bankoviek.

Nie je bez zaujímavosti, že moderné sídlo NBS je so svojimi 111 metrami druhou najvyššou budovou v Bratislave.

Euromince

Národná banka Slovenska je emitentom slovenských euromincí, ktoré razí mincovňa v Kremnici. Popri obežných minciach, ktoré slúžia na bežný platobný styk, ide tiež o pamätné mince. Tie pripomínajú bohatú slovenskú históriu, kultúru a prírodu.

Zmluvným partnerom NBS v oblasti numizmatiky je Česká mincovna SK. Tá od nej kupuje slovenské euromince, ktoré následne ponúka záujemcom z radov zberateľov a investorov.

ARGOR-HERAEUS

Švýcarská společnost Argor-Heraeus patří mezi přední světové zpracovatele vzácných kovů. Rafinuje především zlato (s kapacitou až 400 tun ročně), ale také stříbro, platinu a palladium. Ve výrobním programu firmy se vedle produkce investičních slitků nachází také recyklace drahých kovů či výroba polotovarů pro průmysl.

Soukromá společnost se sídlem v jihošvýcarském Mendrisiu a pobočkami v Německu, Itálii a Chile vznikla roku 1951. Jejími současnými vlastníky jsou Heraeus, Commerzbank, Münze Österreich a management Argor-Heraeus.

Díky své reputaci byla firma Argor-Heraeus roku 1961 akreditována londýnskou burzou drahých kovů LBMA do prestižního seznamu výrobců zlata „good delivery“. Kvalita produktů firem na tomto soupisu odpovídá nejvyšším standardům, a jsou proto s důvěrou akceptovány obchodníky a burzami po celém světě. Argor-Heraeus je navíc jedním z pěti odborných znalců stanovených LBMA, kteří dohlížejí na dodržování standardů „good delivery“.

Investiční cihly

Na území České republiky představují produkty Argor-Heraeus nejpopulárnější a nejprodávanější značku investičních slitků z drahých kovů. V nabídce České mincovny najdete ražené a odlévané zlaté cihly i unikátní slitek Kinebar o hmotnosti jedné trojské unce, na jehož zadní straně je umístěn hologram zvaný „Kinegram“. Ten dodává slitku krásný a neotřelý vzhled a současně slouží jako účinný bezpečnostní prvek proti padělání.

Všechny zlaté cihly Argor-Heraeus mají ryzost 999,9/1000 (jde o maximálně ryzí 24karátové zlato), jsou osvobozeny od DPH a je k nim přikládán certifikát pravosti. Obsahují vyražené logo firmy, údaj o hmotnosti a ryzosti, pečeť kvality Švýcarského centrálního úřadu pro kontrolu drahých kovů a produkční číslo.

PAMP

Švýcarská společnost PAMP (Produits Artistiques Metaux Precieux) je renomovaným zpracovatelem drahých kovů. Značka je lídrem na trzích USA, Blízkého východu a Indie. V současnosti ovládá více než jednu polovinu celosvětového trhu se zlatými slitky s hmotností pod 50 gramů. Zabývá se rovněž průmyslovým zpracováním drahých kovů.

Společnost, která je členem MKS Group, byla založena ve Švýcarsku v roce 1977. Je držitelem certifikátu „good delivery“ londýnské burzy drahých kovů LBMA – to dokládá maximální možnou kvalitu a zaručuje volnou směnitelnost jejích slitků kdekoli na světě. Rada The Responsible Jewellery Council udělila společnosti osvědčení, které dokazuje její etické jednání, dodržování lidských práv a sociálních i ekologických norem.

Investiční cihly Fortuna

PAMP vyrábí investiční produkty ražením, a může tak zaručit větší bezpečnost před padělateli i vyšší estetickou hodnotu než v případě odlévání. Společnost je známá výrobou zlatých slitků se znakem Fortuny – římské bohyně štěstí a hojnosti –, které poslouží nejen jako investice, ale také jako krásný dárek.

EVROPSKÁ UNIE

Evropský fond pro regionální rozvoj
OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Výroba mincí s unikátím bezpečnostním prvkem reg.č. CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_170/0015129 je spolufinancován Evropskou unií.

Projekt se zaměruje na pořízení technologií pro ražbu mincí opatřených hologramem s bezpečnostním prvkem, které jsou výsledkem ukončené VaVal činnost.

Projekt:
V rámci operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost realizujeme projekt: "Účast na zahraničních veletrzích - Česká mincovna, a.s." CZ.01.2.111./0.0/0.0/15_016/0005740 je spolufinancován Evropskou unií.

Projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Cílem projektu je rozvoj exportních možností společnosti. Veletrhy se konají v Německu, Rusku, USA a číně.

Projekt:
Účast na zahraničních veletrzích Česká mincovna a.s. CZ.01.2.111/0.0/0.0.18_167/0013700 je spolufinancován Evropskou unií.

Cílem projektu je posílení propagace a rozvoj exportních možností společnosti Česká mincovna, a.s., kterého bude dosaženo prostřednictvím mezinárodní propagace na veletrzích v zahraničí.

Evropský fond pro regionální rozvoj
Investice do vaší budoucnosti

Realizace projektu implementace komplexního IS spolufinancovaného za spoluúčasti Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj / Operační program Podnikání a inovace - program ICT v podnicích.

Česká mincovna
Loading...