Slovenský zlatý dukát k narození dítěte 2020 proof

Slovenský zlatý dukát k narození dítěte 2020 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2020

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Novorozené miminko je vždy středem pozornosti a jeho blízcí se předhánějí v tom, kdo se blýskne lepším dárkem. Pro každého, kdo hledá originální, a přece tradiční pozornost, připravila Česká mincovna zlatý dukát k narození dítěte.

Peníz pro štěstí
věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Ti minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Vzácná pozornost měla zajistit, aby děťátko v životě netrpělo nouzí, a stala se první investicí do jeho budoucnosti. Rodiče novorozeněte ji pak pro něj opatrovali až do dospělosti…

Autorkou výtvarného námětu zlatého dukátu je nadaná medailérka Lenka Nebeská, DiS. Na averzní stranu umístila spící miminko, které drží v dlaních jeho rodiče, a nápis DUKÁT K NARODENIU DIEŤAŤA. Reverzní strana pak patří tradiční dětské hračce – houpacímu koníkovi.

Dukát je zabalen do dárkové krabičky spolu s certifikátem pravosti.

Specifikace

Číslo
31680-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...