Slovenský zlatý dukát k narození dítěte 2021 proof

Slovenský zlatý dukát k narození dítěte 2021 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Novorozené miminko je vždy středem pozornosti a jeho blízcí se předhánějí v tom, kdo se blýskne lepším dárkem. Pro každého, kdo hledá originální, a přece tradiční pozornost, připravila Česká mincovna zlatý dukát k narození dítěte.

Peníz pro štěstí
věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Ti minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Vzácná pozornost měla zajistit, aby děťátko v životě netrpělo nouzí, a stala se první investicí do jeho budoucnosti. Rodiče novorozeněte ji pak pro něj opatrovali až do dospělosti…

Podoba dukátu pro rok 2021 je dílem medailéra Petra Patky, DiS. Averzní strana je věnována dvojici roztomilých miminek, kterou doplňuje srdíčko a opis DUKÁT K NARODENIU DIEŤAŤA. Chlapečka a holčičku najdete i na reverzní straně, kde je obklopují znamení zvěrokruhu a různé dětské motivy.

Dukát je zabalen do dárkové krabičky spolu s certifikátem pravosti.

Specifikace

Číslo
31694-611
Emitent
Česká mincovna
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...