Slovenský zlatý dukát k narození dítěte 2024 s věnováním proof

Slovenský zlatý dukát k narození dítěte 2024 s věnováním proof

Stav skladu
Do 21 dnů
Datum emise
leden 2024
Cena
10 950 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Slovenská verze

Pro každou kulturu na světě je narození dítěte důvodem k oslavě a ta naše není výjimkou. S oslavami je spojena řada rituálů včetně předávání darů novorozeněti. Taková pozornost může mít rozličnou podobu, ale tradičním darem je od nepaměti peníz z drahého kovu – například tento zlatý dukát České mincovny ve slovenské verzi, na který lze vyrýt věnování. Talisman v podobě mince dostávalo děťátko v rodinách urozených šlechticů, bohatých měšťanů i chudých venkovanů. Vzácná pozornost se stala první investicí do jeho budoucnosti, kterou pro něj rodiče opatrovali až do dospělosti.

První české zlaté mince, kterým se říkalo dukáty, nechal razit Karel IV. ve 14. století. Obsah zlata v dukátech byl bedlivě kontrolován, a tak patřily k nejspolehlivějším mincím své doby. V Evropě budily důvěru a českým zemím dodávaly prestiž. Závazná hmotnost každého dukátu byla stanovena na 3,49 gramu a ryzost na 986/1000. Dukáty zůstaly legálním platidlem po několik staletí. Dukátové mince byly s velkým úspěchem raženy také za první republiky. Pro svou krásu a především hodnotu se staly osvědčeným dárkem, který dostávalo miminko, aby v životě netrpělo nouzí. Po druhé světové válce se na peníz do kolébky takřka zapomnělo, ale Česká mincovna se tuto tradici rozhodla oživit ražbou vlastních zlatých dukátů určených přímo pro příležitost narození dítěte. Krása a hodnota zlata zůstaly a přidala se k nim ještě nevyčíslitelná hodnota osobní v podobě vyrytého věnování.

Medailér Petr Patka, DiS., věnoval averzní stranu zlatého dukátu roztomilému miminku, které si hraje s kostkami. Reverzní strana je pak vyhrazena pro vyrytí textu, který může mít podobu osobního vzkazu, jména, data narození, … – fantazii se meze nekladou. Jediným limitem je rozsah textu.

Nepřehlédněte ani další varianty penízku k narození dítěte – v naší nabídce na rok 2024 najdete dva různé drahé kovy, dva různé výtvarné motivy i varianty bez vyrytého věnování.

Specifikace

Číslo
31962-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Bílý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...