Stříbrná 5 kg medaile stavba chrámu sv. Víta dukátový lesk

Stříbrná 5 kg medaile stavba chrámu sv. Víta dukátový lesk

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
35 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Majestátní pamětní medaile vyražená z pěti kilogramů ryzího stříbra vzdává hold katedrále svatého Víta a medailérovi Josefu Šejnostovi, od jehož smrti uplynulo 80 let.

Katedrála svatého Víta, která představuje nedostižný vrchol gotické architektury, je nedílnou součástí panoramatu hlavního města, ale také českých dějin. Byla založena roku 1344 Otcem vlasti Karlem IV. – na místě, kde původně stála rotunda zbudovaná svatým Václavem. Chrám se stal místem tichých modliteb a osobního rozjímání, ale také dějištěm velkolepých historických událostí. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly korunovace českých králů a svatostánek je dodnes místem posledního odpočinku řady světců, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Přestože byl základní kámen chrámu položen ve 14. století, stavba byla definitivně dokončena až v roce 1929 – u příležitosti tisícího výročí mučednické smrti knížete Václava. Na oslavu tehdy vznikla pamětní medaile, která je považována za jednu z nejkrásnějších v dějinách českého medailérství. Jejím autorem byl akademický sochař Josef Šejnost, který žil a tvořil mezi lety 1878 a 1941…

Stříbrná medaile představuje novodobou ražbu původního motivu Josefa Šejnosta. Reverzní strana předkládá pohled na pražskou katedrálu od jihu a dvě heraldická zvířata – svatováclavskou orlici a československého lva. Text na reverzu uvádí NA PAMÁTKU TISÍCÍHO VÝROČÍ SMRTI SV. VÁCLAVA A DOKONČENÍ VELECHRÁMU SV. VÍTA 1929. Averzní strana medaile pak předkládá knížete Václava sedícího na trůnu a známý citát NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM. Ve spodní části averzu je umístěna ještě značka autora v podobě jména ŠEJNOST.

Každá z pouhých 35 medailí je ručně číslovaná na hraně a zasazena do speciálního rámečku, který zajistí její bezpečí a umožní elegantní vystavení. Rámeček je spolu s certifikátem pravosti uložen do luxusní dřevěné etue opatřené tematickou grafikou.

Medaili vyrazila Česká mincovna pro korporátního klienta.

Specifikace

Číslo
61316-729
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
5000 g
Průměr
165 mm
Balení
Dřevěná etue
Česká mincovna
Loading...