Stříbrná 5oz mince Fenomén Nikola Tesla stand

Stříbrná 5oz mince Fenomén Nikola Tesla stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2023
Emisní náklad
300 ks
Cena
7 450 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Nikola Tesla

Pamětní mince České mincovny, která byla vyražena z pěti trojských uncí ryzího stříbra, připomíná vztah Nikoly Tesly k Československu.

Nikola Tesla – vizionář, který stanul na počátku skutečné elektrifikace světa – byl srbského původu. Narodil se roku 1856 ve vesnici Smiljan, která byla součástí tehdejšího Rakouského císařství a v současnosti se nachází v Chorvatsku. Působil v různých koutech Evropy a nakonec se usadil ve Spojených státech amerických. Dnes bývá multikulturně označován za amerického fyzika srbochorvatského původu – takový je zkrátka osud génia, kterého si každý rád přivlastní… Není bez zajímavosti, že část jeho života byla spojena i s naší zemí. V roce 1880 studoval na Karlově univerzitě, ale dokončil jenom jeden semestr. V letech 1936 a 1937 pak pobýval v Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád Bílého lva a od Českého vysokého učení technického získal čestný doktorát. „Račte sděliti s obcí pražskou mé upřímné díky za její laskavé a cenné poselství. Mám milé vzpomínky na Vaše krásné město, a inspirace, které se mně tam dostalo, právě nyní mně napomáhá při mé práci. Veliké pocty, jež se mi tam prokazovaly, jsou mnou velmi vysoce ceněny, a doufám, že se ukáži býti jich hoden. Můj obdiv pro skvělý lid Československa, nositele pochodně vzdělanosti, nemůže býti vyjádřen slovy. Projevuji nejvřelejší přání pro jeho stálý zdar,“ nechal se slyšet vynálezce. V roce 1946, tři roky po smrti, se mu v Československu dostalo další pocty – byl po něm pojmenován národní podnik Tesla, který proslul produkcí elektrotechnických výrobků…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., věnoval reverzní stranu mince portrétu Nikoly Tesly v pokročilém věku. Zbývající plocha reverzu je vyplněna blesky, do kterých je zakomponován odznak Řádu Bílého lva spolu se siluetou Pražského hradu. Averzní strana je pak věnována Teslově věži, z jejíž kupole srší elektrické výboje. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Emisní náklad čítá pouhých 300 kusů stříbrných mincí. Nepřehlédněte také čtyřdílnou sběratelskou minisérii věnovanou životu a dílu Nikoly Tesly, která je rovněž dílem Asamata Baltaeva.

Při rezervování/objednávání tohoto produktu je nastaveno maximální množství: 2 kusy na zákazníka

Specifikace

Číslo
76262-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
155,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Černá papírová etue
Česká mincovna
Loading...