Stříbrná mince Nikola Tesla - Bezdrátová komunikace proof

Stříbrná mince Nikola Tesla - Bezdrátová komunikace proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2023
Emisní náklad
1500 ks
Cena
2 090 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Nikola Tesla

Třetí stříbrná mince ze čtyřdílné minisérie věnované geniálnímu vynálezci Nikolu Teslovi připomíná jeho úspěchy v oblasti bezdrátového přenosu energie a informací.

V proslulé „válce proudů“ proti sobě stanuly dvě odlišné koncepce – stejnosměrný proud Thomase Edisona a střídavý proud Nikoly Tesly. Stejnosměrný proud narážel na omezení – selhával při přenosu na delší vzdálenosti a města měnil ve spleť drátů. Každá domácnost totiž musela být spojena vlastním drátem přímo s elektrárnou. Není divu, že světovým standardem se nakonec stal efektivnější střídavý proud. Dalším krokem v Teslově elektrické revoluci byl bezdrátový přenos energie, který vynálezce úspěšně otestoval. Lidé žasli nad žárovkami, které se jim rozsvítily v rukou bez připojení k elektrické síti. Tesla dokázal, že s pomocí elektrické rezonance lze energii vyrobit, přenést ji s minimálními ztrátami na vzdálenost desítek kilometrů, a nakonec spotřebovat dočista bez drátů. Svět bohužel na takový zázrak nebyl připraven – dostupná a levná elektřina byla v rozporu s plány průmyslových magnátů. Tesla byl překřičen, jeho objev zapomenut a dodnes se ho nepodařilo napodobit. Vedle elektřiny se Tesla zabýval i bezdrátovým přenosem informací. Každý školák vám řekne, že rádio vynalezl Guglielmo Marconi, jenže Tesla si stejný vynález patentoval o několik let dříve. S Italem, který na něm pohádkově zbohatl a získal za něj Nobelovu cenu, se pak po léta soudil. Spravedlnosti bylo učiněno za dost až půl roku po Teslově smrti, kdy americký nejvyšší soud prohlásil Marconiho patenty za neplatné a přiřkl autorství rádia geniálnímu Srbovi…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., věnoval reverzní stranu mince portrétu Nikoly Tesly, jenž shlíží na Wardenclyffskou věž, kterou zkonstruoval za účelem bezdrátového přenosu informací a energie. Kompozici dotvářejí ještě elektrické výboje a anglický nápis WIRELESS COMMUNICATION (bezdrátová komunikace). Blesky najdete také na averzní straně mince, která je společná celé minisérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Čtveřici mincí věnovaných životu a dílu Nikoly Tesly si můžete uložit do speciální sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76260-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...