Stříbrná 5oz mince Fenomén Nikola Tesla stand

Stříbrná 5oz mince Fenomén Nikola Tesla stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2023
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Nikola Tesla

Pamětní mince České mincovny, která byla vyražena z pěti trojských uncí ryzího stříbra, připomíná vztah Nikoly Tesly k Československu.

Nikola Tesla – vizionář, který stanul na počátku skutečné elektrifikace světa – byl srbského původu. Narodil se roku 1856 ve vesnici Smiljan, která byla součástí tehdejšího Rakouského císařství a v současnosti se nachází v Chorvatsku. Působil v různých koutech Evropy a nakonec se usadil ve Spojených státech amerických. Dnes bývá multikulturně označován za amerického fyzika srbochorvatského původu – takový je zkrátka osud génia, kterého si každý rád přivlastní… Není bez zajímavosti, že část jeho života byla spojena i s naší zemí. V roce 1880 studoval na Karlově univerzitě, ale dokončil jenom jeden semestr. V letech 1936 a 1937 pak pobýval v Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád Bílého lva a od Českého vysokého učení technického získal čestný doktorát. „Račte sděliti s obcí pražskou mé upřímné díky za její laskavé a cenné poselství. Mám milé vzpomínky na Vaše krásné město, a inspirace, které se mně tam dostalo, právě nyní mně napomáhá při mé práci. Veliké pocty, jež se mi tam prokazovaly, jsou mnou velmi vysoce ceněny, a doufám, že se ukáži býti jich hoden. Můj obdiv pro skvělý lid Československa, nositele pochodně vzdělanosti, nemůže býti vyjádřen slovy. Projevuji nejvřelejší přání pro jeho stálý zdar,“ nechal se slyšet vynálezce. V roce 1946, tři roky po smrti, se mu v Československu dostalo další pocty – byl po něm pojmenován národní podnik Tesla, který proslul produkcí elektrotechnických výrobků…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., věnoval reverzní stranu mince portrétu Nikoly Tesly v pokročilém věku. Zbývající plocha reverzu je vyplněna blesky, do kterých je zakomponován odznak Řádu Bílého lva spolu se siluetou Pražského hradu. Averzní strana je pak věnována Teslově věži, z jejíž kupole srší elektrické výboje. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Emisní náklad čítá pouhých 300 kusů stříbrných mincí. Nepřehlédněte také čtyřdílnou sběratelskou minisérii věnovanou životu a dílu Nikoly Tesly, která je rovněž dílem Asamata Baltaeva.

Při rezervování/objednávání tohoto produktu je nastaveno maximální množství: 2 kusy na zákazníka

Specifikace

Číslo
76262-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
155,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Černá papírová etue
Česká mincovna
Loading...