Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Dárky
  3. Dárek k promoci
  4. Stříbrná absolventská medaile - Karlova univerzita proof
Zpět

Stříbrná absolventská medaile - Karlova univerzita proof

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31512-721
Sběratelská série


Všem studentům a absolventům Karlovy univerzity, ale také obdivovatelům odkazu Karla IV. udělá radost stříbrná pamětní medaile České mincovny.

Karel IV.
byl osvícený panovník, který si dobře uvědomoval význam vzdělanosti národa, a svým poddaným proto zajistil první vysoké učení v českých zemích. Jedna z nejstarších evropských univerzit – nejstarší severně od Itálie a východně od Paříže – si záhy získala mezinárodní uznání a její dějiny jsou dějinami naší vlasti. Byla úzce spjata s mistrem Janem Husem a jeho reformním hnutím, s vládou Rudolfa II., který z Prahy vytvořil metropoli vzdělanosti, s protihabsburskou opozicí, která vyústila ve třicetiletou válku, s jarem národů, slovanskou emancipací a vznikem samostatného Československa i s bojem proti útlaku totalitních režimů 20. století. Dnes se Karlova univerzita řadí do prestižního klubu 300 nejlepších vysokých škol světa a stříbrná pamětní medaile bude jejím absolventům navždy připomínat, jak pyšní mohou být na své vzdělání.

Reliéf medaile je dílem dvou mladých medailérů Daniela Antoniho a Martina Pospíšila. Reverzní strana je beze zbytku věnována vyobrazení univerzitní pečeti. Karel IV. na ní klečí před svatým Václavem, kterému s úctou podává zakládací listinu vysokého učení. Po stranách symbolického výjevu se nacházejí erby krále římského a českého a goticky vyvedený opis uvádí SIGILLUM UNIVERSITATIS SCOLARIUM STUDII PRAGENSIS (pečeť studentské obce pražského učení). Averzní strana předkládá korunovaný portrét Karla IV. obklopený česko-latinským opisem KARLOVA UNIVERZITA – UNIVERSITAS CAROLINA. Vlevo od portrétu je umístěn císařský monogram Karla IV., vpravo pak iniciála K ze zakládací listiny univerzity. Dekorativní pozadí averzu navazuje na výtvarné řešení univerzitní pečeti.

V nabídce České mincovny najdete také variantu medaile, na kterou lze na přání vyrýt text.

Materiál
Stříbro
Váha
42 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
VOŠ
Autor reverzu
VOŠ
Číslo
31512-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
únor 2020
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna