Stříbrná dvouuncová mince Archanděl Michael proof

Stříbrná dvouuncová mince Archanděl Michael proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Archandělé

Prvním archandělem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny, je Michael.

V modlitbách se můžeme obracet přímo k Bohu nebo k jeho prostředníkům, kteří dohlížejí na nejrůznější aspekty naší existence. K nejuctívanějším božským bytostem, které naslouchají lidským přáním a pomáhají potřebným, patří archandělé. Cesty Páně jsou často nevyzpytatelné, a když se na nich ztratíme, díky těmto laskavým a neúnavným nebeským poslům můžeme dosáhnout vytouženého cíle… Michael, jehož jméno pochází z hebrejského מִיכָאֵל‎ – Mīḳā'ēl – čili Bohu podobný, je považován za nejmocnějšího ze všech archandělů. Mezi nebeskými bytostmi je vůdcem a velitelem, který je spravedlivý a milosrdný, ale zároveň mocný a obávaný. Potřebným poskytne sílu, odvahu a ochranu před zlem. Pomáhá zbavit se strachu a dodává sebevědomí.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky MgA. Terezy Eisnerové, předkládá charakteristické vyobrazení Michaela. Archanděl, který má v jedné ruce váhy a ve druhé kopí, vítězí nad poraženým ďáblem. Tento výjev odkazuje na pasáž ze Zjevení svatého Jana: „A strhla se bitva na nebi: Michael a jeho andělé se utkali s drakem. Drak i jeho andělé bojovali, ale nezvítězili, a nebylo již pro ně místa v nebi. A veliký drak, ten dávný had, zvaný ďábel a satan, který sváděl celý svět, byl svržen na zem a s ním i jeho andělé.“ Na averzní straně mince najdete chrámové okno obklopené perutěmi a zářícími paprsky. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Mince s vyobrazením archanděla poslouží především jako dárek – například jako talisman pro toho, kdo potřebuje pomocnou ruku v těžké chvíli. Do certifikátu pravosti proto můžete vepsat věnování nebo jiný vzkaz pro obdarovaného…

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76090-751
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
37 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...