Stříbrná investiční mince 1 Oz Rok Draka 2024

Stříbrná investiční mince 1 Oz Rok Draka 2024

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2023
Emisní náklad
300000 ks
Cena
1 290 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Australská mincovna The Perth Mint pokračuje v sérii investičních mincí s motivy východního zvěrokruhu. Stříbrná mince o hmotnosti jedné trojské unce je věnována roku 2024, který je rokem draka.

Východní zvěrokruh, který je známý také jako čínský, obsahuje dvanáct znamení – dvanáct zvířat, která představují dvanáct temperamentů s pozitivními i negativními rysy. Na rozdíl od klasického horoskopu, na který jsme zvyklí v Evropě, patří každému z těchto znamení celý jeden rok, a jakmile se všechna zvířata vystřídají, dvanáctiletý cyklus začíná nanovo… Rok 2024 je zasvěcen pátému zvířeti čínského zvěrokruhu – drakovi. Proč právě tomuto bájnému tvorovi? Legenda vypráví o Nefritovém císaři, který vládl nebesům a hledal někoho, kdo by střežil jeho palác. O přízeň císaře se ucházelo dvanáct zvířat – krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase. O jejich postavení v paláci měl rozhodnout velký závod. Favoritem byl silný buvol, ale netušil, že se mu na hřbetě usadila vychytralá krysa, která těsně před cílem seskočila a připravila ho o vítězství. Jako třetí dorazil mrštný tygr a jako čtvrtý hbitý zajíc. Létající drak překvapivě dorazil až jako pátý – byl totiž dobrosrdečný a po cestě se zastavil, aby pomohl vesničanům v nouzi. Nakonec do cíle popostrčil i zajíce, který uvízl uprostřed řeky… Lidé, kteří se narodí pod vlivem draka, se stávají přirozenými vůdci – mocnými, vlivnými a energickými. Rychle se rozhodují a neváhají překonávat překážky, aby dosáhli vytčeného cíle. Zároveň však mívají sklon k egoismu. Bývají popudliví a nároční, a tak není snadné je uspokojit.

Reverzní strana stříbrné mince předkládá tradiční vyobrazení asijského draka, kterému se z tlamy valí mlha. Kompozici doplňují nápisy v čínštině a angličtině a letopočet 2024. Speciální mincovní značka P125 pak připomíná 125. výročí perthské mincovny. Averzní strana mince patří beze zbytku atributům emitenta, kterým je Austrálie. Nese nominální hodnotu 1 DOLLAR (AUD) a portrét Alžběty II., který je vzpomínkou na zesnulou královnu. Podoba mince je dílem designérky perthské mincovny Ing Ing Jong.

Stříbrná mince představuje hodnotnou investici i atraktivní dárek – například k narození dítěte.

Specifikace

Číslo
84534-751
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
40,9 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...