Stříbrná kilogramová investiční mince Český lev 2022 se safírem a granáty stand

Stříbrná kilogramová investiční mince Český lev 2022 se safírem a granáty stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
50 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Český lev 2022

Unikátní edice investiční mince České mincovny Český lev, která je vyražena z jednoho kilogramu ryzího stříbra, je posázena drahými kameny a vychází v nákladu čítajícím pouhých 50 kusů.

Safír a české granáty, které doplňují ražený reliéf, jsou rozmístěny tak, aby připomínaly kameny ze Svatováclavské koruny. Jejich pravost dosvědčuje certifikát vydaný společností Granát Turnov, který je nedílnou součástí mince.

Každá mince se vyrábí individuálně na objednávku, a doba dodání je proto cca 2 měsíce.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 
Hvězda, kterou z nebe sestřelil zamilovaný cejlonský lovec… Tak zní stará legenda o původu safíru – drahého kamene, který je mimořádně tvrdý, lesklý, vzácný a ceněný.

Tmavomodrý bratr rubínu představuje ty nejušlechtilejší lidské ideály – pravdu, upřímnost, čistotu a věrnost, ale také sílu a moudrost. Proto má od nepaměti nezastupitelné místo v zásnubních prstenech a královských korunách. Vzácné safíry najdeme i v českých korunovačních klenotech – jsou zasazeny do královského jablka a především do velkolepé Svatováclavské koruny.

Tento symbol české státnosti nechal zhotovit Karel IV., který byl nejen velkým panovníkem, ale také zapáleným sběratelem drahokamů. Pro korunu se mu podařilo získat ty nejexkluzivnější a nejluxusnější exempláře – mezi nimi i mimořádně velký modrý kámen, který je dodnes jedním z nejkrásnějších a nejtěžších safírů na světě.

Safíry byly známé již ve starověku – svou tajuplnou moc propůjčily Heleně Trojské či králi Šalamounovi. Protože se nacházely v náplavech toků, kde je příroda sama omlela do podoby valounů, ve šperkařství se nikterak výrazně neupravovaly. Jedním z prvních uměleckých předmětů, který prokazatelně obsahuje kameny s brusem, je až Svatováclavská koruna z roku 1346. Lze říci, že ve středověku šlo doslova o klenotnický průlom.

Není bez zajímavosti, že safíry na české koruně pravděpodobně pocházejí ze Srí Lanky, kde vznikla pověst o jejich původu…

 _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 
Reverzní straně mince vévodí český lev v netradičně realistickém podání se Svatováclavskou korunou na hlavě. Averzní strana pak předkládá orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Luxusní dřevěná krabička, která je součástí emise, minci ochrání a zároveň elegantně vystaví.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76189-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kamínky
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...