Stříbrná kilogramová mince J. A. Komenský stand

Stříbrná kilogramová mince J. A. Komenský stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

V reliéfu kilogramových stříbrných mincí České mincovny se objevují velikáni českých dějin. V roce 2020 se k nim připojil Jan Amos Komenský, který odešel na věčnost před 350 lety.

Myslitel a spisovatel Jan Amos Komenský vstoupil do dějin jako „učitel národů“. Jeho pokrokové názory na vzdělání a výchovu, které ovlivňují pedagogiku dodnes, se mu totiž podařilo prosadit daleko za hranicemi Českého království. Na své životní pouti navštívil Polsko, Anglii, Švédsko, Uhry a Nizozemí. Jeho jméno bylo v Evropě pojmem a otevřelo mu dveře do nejvyšších kruhů. Ze všeho nejvíc však Komenský toužil po návratu do vlasti, kterou nadevše miloval a kterou musel opustit kvůli náboženské nesnášenlivosti. Bylo to po bitvě na Bílé Hoře, kdy české země zažívaly rozsáhlou vlnu násilné rekatolizace. Komenský – coby poslední biskup protestantské Jednoty bratrské – odmítl konvertovat a byl nucen hledat klid v exilu. Muž, který byl oddaný vědění a jeho předávání dalším generacím, pak burcoval evropské svědomí a svůj život zasvětil boji za náboženská práva a národní svobodu. Domů se bohužel nikdy nevrátil…

Autorkou majestátní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Reverzní stranu věnovala učenci, který pracuje na jednom ze svých spisů. Portrét doprovází několikařádkový opis 1592–1670, JAN AMOS KOMENSKÝ, ORIGINE MORAVUS – NATIONE BOHEMUS (tento Komenského latinský citát lze přeložit následovně: původem Moravan – národem Čech). Averzní strana pak předkládá výčet Komenského nejznámějších děl – DIDACTICA, ORBIS PICTUS, LABYRINT SVĚTA A RÁJ SRDCE, OPERA OMNIA, SCHOLA LUDUS. Dalším dílkem skládanky je pak fragment ilustrace z knihy Svět v obrazech, který je obklopen Komenského pedagogickým krédem Omnia sponte fluant, absit violentia rebus (Nechť vše plyne volně a bez násilného působení). Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.

Specifikace

Číslo
75742-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...