Stříbrná kilogramová mince Jan Hus stand

Stříbrná kilogramová mince Jan Hus stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
150 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Majestátní stříbrné mince České mincovny, jejichž hmotnost činí celý jeden kilogram, postupně připomínají velikány českých dějin. V roce 2022 jsou věnovány mistru Janu Husovi a Betlémské kapli.

Betlémská kaple byla založena léta Páně 1391, aby se v ní konala kázání výhradně v českém jazyce. Přestože nebyla farním kostelem, byla velmi rozsáhlá. Pojala na tři tisíce věřících, kteří sem přicházeli, aby si vyslechli učené myšlenky, jež do té doby zaznívaly pouze na půdě pražské univerzity. Počet návštěvníků ze všech vrstev středověké společnosti ještě vzrostl roku 1402, kdy se kaple ujal nový správce a kazatel – mistr Jan Hus. Tento kněz a rektor Karlovy univerzity proslul jako jeden z otců křesťanské reformace. Ve svých vášnivých kázáních a učených spisech kritizoval světskou nenasytnost a mravní úpadek katolické církve – například opovrženíhodné kupčení s odpustky. V poukazování na pokrytecké praktiky mocných zašel tak daleko, že byl označen za kacíře. Výhrůžkám a klatbám navzdory však ve jménu spravedlnosti i nadále vzdoroval neomezenému a zkaženému vlivu vládnoucích stavů středověkého světa. Když se svých pravd odmítl vzdát, byl roku 1415 na kostnickém koncilu odsouzen k upálení. Neodvolal ani na hranici a pro své stoupence z řad prostých i urozených lidí se stal mučedníkem. Jeho víra, neoblomnost, a především oddanost pravdě ho sice stály život, ale zažehly plamen vzdoru, který dal lidu naději na změnu…

Autorkou mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Koláž reverzní strany se skládá z portrétu Jana Husa, jižního průčelí Betlémské kaple a obsáhlého textu JAN HUS – 14. 3. 1402 JE JMENOVÁN SPRÁVCEM A KAZATELEM V NEDÁVNO VYBUDOVANÉ BETLÉMSKÉ KAPLI V PRAZE. Averzní strana pak předkládá další pohled na Betlémskou kapli, dekorativní rostlinný motiv a pečeť Jana Husa s patronkou svobodných umění Kateřinou. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.

Specifikace

Číslo
76110-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...