Stříbrná kilogramová mince Jan Žižka stand

Stříbrná kilogramová mince Jan Žižka stand

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
35 950 Kč
včetně DPH

Stříbrné kilogramové výroční mince

V roce 2019 uplynulo 600 let od první pražské defenestrace, která zažehla požár husitských válek. V téže době se v písemných pramenech začíná objevovat jméno, které otřáslo Evropou. Janu Žižkovi vzdává hold kilogramová stříbrná mince České mincovny.

Národní hrdina, neporažený generál, geniální stratég, zhouba křižáků a nesmiřitelný ochránce dědictví mistra Jana Husa, ale také lapka, vrah, kacíř a ničitel klášterů.
Husitská legenda jménem Jan Žižka z Trocnova má mnoho tváří – jeho život, který je zahalený rouškou tajemství, totiž dává dostatek prostoru ke spekulacím. Není jisté, zda se narodil za bouře pod mocným dubem, zda a proč byl skutečně slepý, zda vedl první pražskou defenestraci ani zda rozkázal, aby po jeho smrti byly z jeho kůže vyrobeny bubny, které i nadále povedou husity k vítězství. K rozporuplnému obrazu středověkého válečníka přispívá i skutečnost, že některé režimy se jeho odkaz snažily vymýtit, zatímco jiné ho postavily na piedestal. Jedno ale jisté je – muž, který obrátil pozornost celého křesťanského světa k malé zemi v srdci Evropy, má v naší historii nesmazatelné místo…

Autorkou majestátní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová, z jejíhož ateliéru vzešla například kilogramová stříbrná mince s husitským králem Jiřím z Poděbrad. Averzní strana předkládá bustu Jana Žižky s charakteristickou beranicí a páskou přes oko. V pozadí se ježí ikonické husitské zbraně, mezi kterými nechybí cepy, a také dva prapory. První nese husitský kalich, druhý latinský biblický apokryf VERITAS OMNIA VINCIT (Pravda nade vším vítězí) často citovaný Janem Husem. Opis na averzní straně uvádí Žižkovo jméno a životní letopočty. Reverzní straně mince vévodí notový zápis nesmrtelného husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.

Specifikace

Číslo
75575-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...