Stříbrná kilogramová mince Jiří z Poděbrad stand

Stříbrná kilogramová mince Jiří z Poděbrad stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2018
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Stříbrné kilogramové výroční mince

Jiří z Poděbrad byl mužem vzletných myšlenek a přelomových skutků, jediným českým monarchou, který nepocházel z panovnické dynastie, a zároveň posledním ryze českým králem. U příležitosti 560. výročí korunovace roku 1458 mu proto Česká mincovna vzdává hold majestátní mincí vyraženou z jednoho kilogramu ryzího stříbra.

Éra husitství patří k nejslavnějším obdobím v našich dějinách a je spojena s mimořádnými osobnostmi. Kazatele Mistra Jana Husa a vojevůdce Jana Žižku z Trocnova – slavné buřiče a rebely – zná každý školák. Často se však zapomíná, že jsme měli ještě husitského krále – velkého budovatele a mírotvůrce. „Člověk postavy krátké, těla čtverhranného, pleti bílé, očí jiskřivých, mravů líbezných, nakažený husitstvím, ale jinak muž spravedlivý a šlechetný,“ tak popsal krále Jiříka papež Pius II. V době, kdy byla jeho země obklíčena nepřáteli, byl mužem diplomacie, konsensu a kompromisu. Přestože se mu nedostalo prvotřídního vzdělání, preferoval politickou moudrost nad hrubou silou a odvahou na bojišti. Byl nadaným ekonomem a hospodářem království, oddaným manželem a otcem. Sjednotil nábožensky rozdělenou zemi, přál si mír v celé Evropě a dalece předběhl svou dobu, když se stal praotcem myšlenky evropské integrace.

Autorkou výtvarné předlohy kilogramové mince se stala přední medailérka ak. soch. Majka Wichnerová. Při tvorbě portrétu na reverzní straně se inspirovala vyobrazením Jiřího z Poděbrad v Kuthenově kronice ze 16. století. Kolčí štít se třemi vodorovnými pruhy pak náleží rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad. Latinský opis zní „ANNO QUINGENTESIMO SEXAGESIMO A GEORGIO PODIEBRADIO REGE BOHEMICO CORONATO“ – pět set šedesát let korunovace Jiřího z Poděbrad českým králem. Pamětní mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, a jejich averz proto nese jeho nezbytné atributy – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a ročník emise 2018. Kompozici averzu dotváří pohled na dobovou Prahu, kde byl Jiří z Poděbrad korunován i pochován.

Mince vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů. Je uložena do luxusní dřevěné krabičky, která obsahuje číslovaný certifikát pravosti s ilustrací od Majky Wichnerové.

Specifikace

Číslo
75395-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Marie Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Marie Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...