Stříbrná kilogramová mince Jan Žižka stand

Stříbrná kilogramová mince Jan Žižka stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Stříbrné kilogramové výroční mince

V roce 2019 uplynulo 600 let od první pražské defenestrace, která zažehla požár husitských válek. V téže době se v písemných pramenech začíná objevovat jméno, které otřáslo Evropou. Janu Žižkovi vzdává hold kilogramová stříbrná mince České mincovny.

Národní hrdina, neporažený generál, geniální stratég, zhouba křižáků a nesmiřitelný ochránce dědictví mistra Jana Husa, ale také lapka, vrah, kacíř a ničitel klášterů.
Husitská legenda jménem Jan Žižka z Trocnova má mnoho tváří – jeho život, který je zahalený rouškou tajemství, totiž dává dostatek prostoru ke spekulacím. Není jisté, zda se narodil za bouře pod mocným dubem, zda a proč byl skutečně slepý, zda vedl první pražskou defenestraci ani zda rozkázal, aby po jeho smrti byly z jeho kůže vyrobeny bubny, které i nadále povedou husity k vítězství. K rozporuplnému obrazu středověkého válečníka přispívá i skutečnost, že některé režimy se jeho odkaz snažily vymýtit, zatímco jiné ho postavily na piedestal. Jedno ale jisté je – muž, který obrátil pozornost celého křesťanského světa k malé zemi v srdci Evropy, má v naší historii nesmazatelné místo…

Autorkou majestátní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová, z jejíhož ateliéru vzešla například kilogramová stříbrná mince s husitským králem Jiřím z Poděbrad. Averzní strana předkládá bustu Jana Žižky s charakteristickou beranicí a páskou přes oko. V pozadí se ježí ikonické husitské zbraně, mezi kterými nechybí cepy, a také dva prapory. První nese husitský kalich, druhý latinský biblický apokryf VERITAS OMNIA VINCIT (Pravda nade vším vítězí) často citovaný Janem Husem. Opis na averzní straně uvádí Žižkovo jméno a životní letopočty. Reverzní straně mince vévodí notový zápis nesmrtelného husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.

Specifikace

Číslo
75575-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...