Stříbrná kilogramová mince Jaroslav Hašek stand

Stříbrná kilogramová mince Jaroslav Hašek stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2023
Emisní náklad
200 ks
Cena
37 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

V roce 2023 si připomínáme 100. výročí úmrtí Jaroslava Haška. Velkému spisovateli vzdává hold velká stříbrná mince České mincovny, jejíž hmotnost čítá celý jeden kilogram ryzího stříbra.

Bohém, bouřlivák, šprýmař, provokatér, recesista, mystifikátor, tulák, anarchista, piják, bigamista, legionář, bolševik, politik, novinář, básník a humorista, který napsal na 1500 povídek, črt, satir, kabaretních výstupů, humoresek, fejetonů a článků. Na to, že strávil pět let ve válce a dožil se pouhých čtyřiceti let, po sobě Jaroslav Hašek zanechal pozoruhodné dílo. Jeho nejsilnějšími stránkami byly vtip a ironie. Liboval si v postavách lidových chytráků, kteří dokáží podat hluboké myšlenky zábavným způsobem. V bizarních příbězích dokázal vyhrotit sociální kontrasty až do podoby groteskního a sarkastického výsměchu. Kladl důraz na nonsens a nahodilost, čímž se blížil dadaistickým snahám o nové umění. To vše bylo určující i pro jeho stěžejní dílo z let 1921–1923, které bylo v průběhu století přeloženo do 58 světových jazyků… Vlastenecký prosťáček superarbitrovaný pro blbost, nebo vykuk, který na úsvitu války svými neuvěřitelnými výklady záměrně vytáčí lidi k nepříčetnosti? Takový je milovaný i zatracovaný hrdina čtyřdílného románu s názvem Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Kultovní příběh, který zesměšňoval dobový militarismus a zároveň vyzdvihoval humor jako způsob přežití v krizových situacích, bohužel zůstal nedokončen, ale i tak ze svého autora učinil jednoho ze sta nejčtenějších spisovatelů světa…

Autorkou majestátní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Reverzní stranu věnovala portrétu, jménu a životním letopočtům Jaroslava Haška. Averzní strana pak předkládá názvy Haškových nejznámějších děl – OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA, HUMORESKY, DVA TUCTY POVÍDEK, MŮJ OBCHOD SE PSY, MÁJOVÉ VÝKŘIKY, TRAMPOTY PANA TENKRÁTA. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, averz nese ještě jeho nezbytné náležitosti – státní znak, nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.

Specifikace

Číslo
76271-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...