Stříbrná kilogramová mince Mikuláš Koperník stand

Stříbrná kilogramová mince Mikuláš Koperník stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2023
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

V roce 2023 si připomínáme 550 let od chvíle, kdy na svět přišel astronom Mikuláš Koperník. Velké osobnosti vzdává hold velká stříbrná mince České mincovny, jejíž hmotnost činí celý jeden kilogram.

Mikuláš Koperník se narodil v Polsku roku 1473. Vystudoval několik univerzit a stal se vskutku renesančním člověkem – matematikem, právníkem, lékařem i duchovním. Vytvářel mapy, připravoval bitevní strategie, působil jako poslanec a stal se kandidátem na biskupa, ale ze všeho nejvíce ho přitahovala astronomie. Po letech výpočtů a pozorování hvězdné oblohy došel k závěru, že tehdejší představy o uspořádání kosmu jsou mylné. Všeobecně uznávaná geocentrická teorie tvrdila, že Země je středem vesmíru a Slunce obíhá kolem ní. Koperník však namísto toho představil opačně pojatou heliocentrickou soustavu, do jejíhož středu umístil Slunce. I tato teorie měla k přesnému vystižení poměrů na obloze daleko, ale v historii astronomie sehrála klíčovou roli. Poprvé od dávného starověku se totiž objevil někdo, kdo se Zemi odvážil uzmout její výsadní postavení. Koperník se oprávněně obával negativní reakce katolické církve, a proto s publikováním svého životního díla váhal. Převratné pojednání „O obězích nebeských sfér“ tak vyšlo až těsně před jeho smrtí a záhy se zařadilo na index zakázaných knih. Přestože v tehdejší době nebylo snadné oponovat společnosti, jež posuzovala astronomické jevy na základě bible, Koperníkovo učení, ze kterého čerpáme dodnes, inspirovalo řadu dalších velikánů – Galilea, Keplera i Newtona…

Reverzní strana mince, která je dílem akademické sochařky Majky Wichnerové, předkládá věrné vyobrazení Mikuláše Koperníka a astronomického přístroje, který je známý jako armilární sféra. Kompozici reverzu dotváří astronomovo jméno a životní letopočty. Averzní strana je pak věnována modelu heliocentrické soustavy. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averz nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.

Specifikace

Číslo
76270-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...