Stříbrná kilogramová mince Karel Havlíček Borovský stand

Stříbrná kilogramová mince Karel Havlíček Borovský stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Pohnutý život Karla Havlíčka Borovského připomíná kilogramová stříbrná mince České mincovny, která vychází u příležitosti 200. výročí jeho narození.

Spisovatel, básník a novinář, který se stal zakladatelem české politické žurnalistiky, ve svém díle nešetřil kritikou, parodií a satirou. Před mrštným jazykem a ostrým perem Karla Havlíčka Borovského si nikdo nemohl být jistý. Národ svého vlasteneckého buditele miloval, ale vrchnost ho nemohla vystát. Neohrožený autor útočných článků proto dvakrát stanul před soudem. Přestože byl na základě své vlastní brilantní obhajoby osvobozen, jako nenapravitelný rebel byl poslán do exilu v tyrolském Brixenu, o což se zasadil sám despotický ministr Bach. Havlíčkův statečný zápas s rakouským absolutismem, který vyústil ve vyhnanství, se stal symbolem touhy po svobodě a boje proti útlaku. Autor více než dvou tisíc literárních děl zemřel ve věku pouhých 34 let. Je paradoxní, že člověk, který se pomocí logických argumentů snažil oprostit skutečnost od dogmat, mýtů a iluzí, byl vzápětí prohlášen mučedníkem a stal se nesmrtelnou legendou.

Autorkou majestátní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Reverzní stranu bezezbytku věnovala charismatickému portrétu Karla Havlíčka Borovského, který obklopila novinářovým jménem a životními letopočty 1821–1856. Averzní strana pak předkládá titulní list Národních novin, brk, kalamář, českého lva a tyrolské hory – čili symboly, které charakterizují Havlíčka – jeho práci, vlastenectví a vyhnanství. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, averz nese ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.

Specifikace

Číslo
75983-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...