Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Havířov stand

Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Havířov stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2015
Emisní náklad
24 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Místem, které v červnu 2015 představuje série sběratelských medailí Statutární města od České mincovny, je Havířov. Důvodem je krásné jubileum – obec totiž vznikla v roce 1955 a slaví tak kulatých 60 let své existence. Havířov je nejmladším statutárním městem České republiky. Leží v těšínském Slezsku v Moravskoslezském kraji přibližně 11 km od Ostravy a protéká jím řeka Lučina. Obývá ho kolem 80 tisíc lidí. Poutavá medaile o hmotnosti jednoho kilogramu připomíná další úsek novodobé národní historie a nabízí atraktivní a bezpečnou sbírku do umělecky zpracovaného stříbra.

Nebývalý rozmach průmyslu po druhé světové válce vyústil v potřebu sídelní přestavby Ostravska. Prvotní záměr plánoval jedno velké město, Novou Ostravu, logičtějším krokem se však jevilo více menších lokalit. Jedna z nich, na hranicích Šenova, Šumbarku a Dolních Bludovic poskytla strategickou polohu pro umístění města. Tím se stal právě Havířov, s jehož výstavbou se začalo roku 1947.

Za 60 let urazil Havířov velký kus cesty a kromě rozvinutého průmyslu se může chlubit řadou pamětihodností. Jádro města je proslulé stylem zvaným sorela. Nejznámější budovou Havířova je nádraží, velkolepá ukázka bruselského stylu z 60. let. Dalším architektonickým skvostem je Kulturní dům Radost, dříve Kino Radost. Typická ukázka socialistického realismu byla roku 2003 vyhlášena kulturní památkou.

Právě Kulturní dům Radost je jedním z prvků, které nacházíme na stříbrné sběratelské medaili. Spolu s plastickým zpracováním leteckého pohledu na město a nápisem HAVÍŘOV předkládá averz medaile nádhernou kompozici, na jejímž zpracování se podíleli vynikající výtvarníci Jakub Matouš, Aleš Hynek Vrkoslav a Jan Petr, DiS. Reverz je společný všem medailím série Statutární města od České mincovny a jeho autorem je MgA. Miroslav Schovanec, DiS. Ten svůj medailérský um předvedl v mistrovské reliéfní kompozici představující slepou mapu České republiky s vyznačenými polohami jednotlivých statutárních měst umístěnou na pozadí tvořeném jejich názvy. Krásná práce přímo vyzývá k lákavé sbírce – uložte své finanční rezervy způsobem, kterým se můžete těšit každý den!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31037-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jakub Matouš/Aleš Hynek Vrkoslav/Jan Petr, DiS.
Autor reverzu
MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...