Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Jablonec nad Nisou stand

Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Jablonec nad Nisou stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2015
Emisní náklad
24 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Devátým statutárním městem, které v rámci stejnojmenné série sběratelských medailí od České mincovny získalo vlastní nádhernou emisi, je Jablonec nad Nisou. Medaile z ryzího stříbra o hmotnosti jednoho celého kilogramu je nejen skvostným uměleckým dílem, ale též velkým příslibem zhodnocené sbírky.

Jablonec nad Nisou leží v Libereckém kraji v podhůří Jizerských hor v údolí řeky Nisy a jejich přítoků. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází již ze 14. století, přesně z roku 1356. Jablonec nad Nisou je synonymem pro sklářství a bižuterii – první sklářská huť zde vznikla již roku 1548, o sto let později došlo k rozvoji této výroby, a Jablonecko se tak zařadilo mezi jednu z nejvýznamnějších průmyslových oblastí Rakouska-Uherska. Na město byl Jablonec nad Nisou povýšen císařem Františkem Josefem I. v roce 1866.

Jablonec se postupně a sebejistě stal světovým centrem obchodu s bižuterií. V roce 1880 zde byla pro tyto účely založena uměleckoprůmyslová škola, jež patří ke kolébkám výrazných výtvarníků překračujících svým umem hranice nejen regionu, ale také republiky. Tři z nich, Irena Hradecká, DiS., Jan Petr, DiS., a Jakub Matouš, DiS. se podíleli na návrhu averzu nové stříbrné sběratelské medaile Jablonec nad Nisou. Tomu dominuje objekt Nové radnice, pětipatrové funkcionalistické budovy na Mírovém náměstí, která byla postavena mezi lety 1931 a 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Druhým prvkem na averzu medaile je letecká mapa – precizně zpracovaný pohled na město z ptačí perspektivy. Kompozici dotváří nápis JABLONEC NAD NISOU a označení hmotnosti a ryzosti stříbra. Reverz zdobený slepou mapou České republiky s vyznačenými polohami statutárních měst je společný celé sérii a pochází z dílny MgA. Miroslava Schovance, DiS. Doplňte své sbírky o další pozoruhodný kousek z oblíbené kolekce České mincovny a zhodnoťte své peníze osvědčeným způsobem. Číslovaná emise vyjde v limitovaném nákladu pouhých 24 kusů!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31039-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS./Jakub Matouš, DiS./Jan Petr, DiS.
Autor reverzu
MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...