Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Olomouc stand

Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Olomouc stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2014
Emisní náklad
24 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Každé z 26 statutárních měst České republiky má svou jedinečnost, kterou získalo událostmi dávné i nedávné historie. Jednotlivá města reprezentují význačné památky, osobnosti i počiny, ale také vysoce hodnotné stříbrné sběratelské medaile od České mincovny. Letošní druhá emise této sofistikované série je věnována věhlasnému klenotu na řece Moravě, Olomouci.

Stotisícové město bylo vždy považováno za jednu z nejvýznamnějších moravských metropolí, kde se snoubily dějiny s pokrokem. Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války po Praze druhým největším městem Českého království a taktéž největším městem moravským. Dnes je sídlem arcibiskupství a Metropolity moravské církevní provincie a centrem pravoslavné církve na Moravě. Je rovněž hospodářským, společenským a kulturním střediskem s nezaměnitelnou grácií. Historická část města byla v roce 1971 prohlášena za památkovou rezervaci, která je druhá největší v Česku. Nejvýznamnějším monumentem je sloup Nejsvětější Trojice, jenž byl v roce 2000 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi další národní kulturní památky patří areál Olomouckého hradu s katedrálou svatého Václava, Zdíkovým palácem a budovami Kapitulního děkanství, klášter Hradisko či proboštský kostel svatého Mořice. Olomouc je také sídlem vrchního soudu, Univerzity Palackého, Vědecké knihovny a Slovanského gymnázia – nejstarší nepřetržitě fungující střední školy na Moravě, kde je čeština vyučovacím jazykem.

Medaile z ryzího stříbra o hmotnosti jednoho kilogramu je nádhernou poctou velkému městu. Jejího výtvarného ztvárnění se ujali ti nejpovolanější umělci. Autorem reverzu, jenž spojuje celou sérii Statutární města od České mincovny, je Bc. Miroslav Schovanec, DiS. Tvoří ho vydařená grafika sestávající z názvů všech 26 měst částečně překrytá mapou České republiky s jejich vyznačeným umístěním. Kompozici reverzu doplňuje i titul série. Averz pochází z dílny Jana Petra, DiS., a nese na pozadí kruhový výřez letecké mapy s mistrně propracovanými detaily, který v popředí částečně překrývá drobná plastika sloupu Nejsvětější Trojice. Dalšími prvky averzu jsou označení ryzosti, hmotnosti a nápis Olomouc. Kilogramová stříbrná medaile není jen vzácným artefaktem pro vaše sbírky, při aktuálních nízkých cenách drahých kovů je současně nositelem význačného sběratelského potenciálu. Přepychová emise je číslována a limitována pouhými 24 kusy!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30910-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jan Petr, DiS.
Autor reverzu
Bc. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...